"Cieć" kontra "kret". Szymon Hołownia o sporze z Piotrem Zgorzelskim

Polska
"Cieć" kontra "kret". Szymon Hołownia o sporze z Piotrem Zgorzelskim
Polsat News
Szymon Hołownia w "Gościu Wydarzeń"

- Rozumiem, że mu się trochę ulało - ocenił w "Gościu Wydarzeń" lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, pytany o słowa wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL). Stwierdził on, że Hołownia ma "mentalność kreta". Zaznaczył, że przyszła koalicja jego ugrupowania z PSL, KO czy Lewicą jest możliwa.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL był pytany poniedziałek w RMF FM o opuszczenie Koalicji Obywatelskiej przez posłankę Joannę Muchę i senatora Jacka Burego - politycy ci przeszli do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Zgorzelski określił ten transfer mianem "podbierania posłów". - Jeśli Szymon Hołownia chce być takim "kozakiem", to niech podbiera Prawu i Sprawiedliwości. Wtedy będzie działał na rzecz opozycji. Teraz jest to po prostu działanie szkodliwe, działanie faceta o mentalności kreta - powiedział ludowiec.

 

- Rozumiem, że mu się trochę ulało - ocenił w "Gościu Wydarzeń" Szymon Hołownia, mówiąc przy tym o "chrześcijańskim przebaczeniu". Wcześniej w mediach społecznościowych Hołownia stwierdził, że "jeżeli ja jestem człowiekiem o mentalności kreta, to Zgorzelski jest człowiekiem o mentalności ciecia, politycznego oczywiście".

 

- Nazwałem to postępowanie, które on zaprezentował, realizowaniem mentalności właściwej stróżom różnych nieruchomości, którzy zajmują się tylko tym, żeby pilnować swojej małej własności, a nie ofensywnie starać się, żeby wygrać wybory, żeby wreszcie się ruszyć, żeby po naszej opozycyjnej stronie było jakieś życie - tłumaczył w Polsacie. 

 

ZOBACZ: PiS z ponad 30 proc. poparciem. Na podium Polska 2050

 

- Nie rozumiem tego uniesienia - podsumował. 

 

Dopytywany - w kontekście słów Zgorzelskiego - o to, czy jego ruch jest częścią opozycji, Hołownia stwierdził: "Jeżeli jego zdaniem nie jesteśmy częścią opozycji, to spokojnie poradzimy sobie. Chcemy być częścią propozycji dla Polaków i chcemy zaproponować wreszcie coś lepszego niż jest w tej chwili".

 

Koalicja Hołowni z PSL-em?

 

Hołownia przyznał, że koalicja "kreta" z "cieciem" jest dziś możliwa. - My możemy w chwilach uniesień poobrzucać się dowolnymi uszczypliwościami, co jest też naturą ludzi temperamentnych. Jesteśmy w tym stanie uniesień pragmatykami, wiem, że tu się znajdzie miejsce dla wszystkich. Potrzebna w tej układance jest Platforma, PSL, Lewica. Pytanie, jak ta układanka zostanie zrobiona, czy będziemy realizowali stary model, w którym to PO jest hegemonem czy będzie to układ nowy, bardziej kreatywny - wyjaśniał. 

 

Wideo: Hołownia o sporze ze Zgorzelskim - fragment programu "Gość Wydarzeń"

  

 

- Sytuacja jest rozwojowa - zaznaczył Hołownia, sugerując tym samym kolejne przejścia parlamentarzystów do jego ruchu. 

 

Hołownia przyznał, że odmówił udziału w konferencji liderów opozycji w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA. Jego zdaniem taka konferencja nie miała sensu, a sam pomysł został mu za późno przedstawiony. 

 

Hołownia: aborcja jest zawsze dramatem

 

- Nie popieram postulatu Strajku Kobiet o aborcji na żądanie - zadeklarował, podkreślając jednocześnie, że "to co się stało (wyrok TK - red.) jest tragiczne". Zdaniem Hołowni "wszystko ma swoje skutki", jak mówił, spadnie teraz w Polsce dzietność. 

 

Pytany o swoją wypowiedź sprzed ośmiu lat, gdy jednoznacznie sprzeciwił się aborcji, przyznał, że "Szymon Hołownia się nie zmienił, zmieniła się tylko perspektywa, decydując się nie być już tylko publicystą, ale biorąc odpowiedzialność za sprawy w kraju". 

 

Wideo: Szymon Hołownia w "Gościu Wydarzęń". Cała rozmowa

  

 

- Aborcja zawsze jest dramatem. Trzeba zrobić wszystko, żeby jej uniknąć - podkreślał. Jego zdaniem nie powinno się naruszać tzw. kompromisu aborcyjnego, który przez lata funkcjonował w Polsce. 

 

Hołownia skrytykował rząd za - jego zdaniem - brak konsekwencji we wprowadzaniu obostrzeń. Jak mówił, przedsiębiorcy, którzy otwierają swoje biznesy pomimo lockdownu nie są przestępcami, a ofiarami. 

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

jo/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie