Portugalia: paraliż służby zdrowia. Chorzy z COVID-19 kierowani do Hiszpanii

Świat
Portugalia: paraliż służby zdrowia. Chorzy z COVID-19 kierowani do Hiszpanii
Zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/EPA/TIAGO PETINGA
Portugalskich pacjentów przyjmują już szpitale Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii

Chorzy na COVID-19 Portugalczycy mieszkający w strefie przygranicznej są kierowani do szpitali w Hiszpanii - poinformowały w niedzielę służby medyczne hiszpańskiego regionu Galicja. Władzom Portugalii, której służbę zdrowia sparaliżowała pandemia, pomoc zaoferował też rząd Austrii.

W niedzielnym wpisie austriacki kanclerz Sebastian Kurz potwierdził, że służby medyczne jego kraju wyraziły gotowość do przyjęcia portugalskich pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej.

 

ZOBACZ: WHO krytykuje UE za zakaz eksportu szczepionek na COVID-19

 

Pomoc od szpitali w Hiszpanii 

Portugalskich pacjentów przyjmują już szpitale Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Tamtejsze służby medyczne wskazują, że akceptowani są chorzy ze strefy przygranicznej.

 

ZOBACZ: Skuteczny lek na Covid-19? "To ekscytujące wiadomości"

 

Przedstawiciele szpitali, cytowani m.in. przez regionalny dziennik "La Voz de Galicia", przyznają, że w ostatnich godzinach wzrosła liczba karetek pogotowia dowożących pacjentów z Portugalii.

Wsparcie od lekarzy z Niemiec 

Tymczasem lizbońskie radio Observador twierdzi, że w najbliższych dniach portugalska służba zdrowia powinna otrzymać także wsparcie od niemieckich lekarzy wojskowych. Wraz z nimi do Portugalii powinien przylecieć też sprzęt medyczny.

 

ZOBACZ: Francuski minister zdrowia: praca zdalna bardzo dobrze hamuje epidemię Covid-19

 

Z niedzielnego komunikatu resortu zdrowia Portugalii wynika, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie rekordowa liczba pacjentów - 858. Podczas minionej doby zmarło 303 zainfekowanych, stwierdzono blisko 9,5 tys. nowych zakażeń.

 

W sumie w Portugalii zanotowano już 12,4 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa oraz 720,5 tys. infekcji.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie