Ukraina. Nowy sposób na śliskie chodniki? Zamiast piasku używają... kawy

Świat
Ukraina. Nowy sposób na śliskie chodniki? Zamiast piasku używają... kawy
Pixabay/Twitter/HB
Fusami będą posypywane tylko ścieżki w parkach

Śliskie chodniki w parkach we Lwowie na Ukrainie posypywane są od poniedziałku fusami z kawy. Pomysłodawczyni akcji tłumaczy, że fusy pozytywnie wpływają na jakość gruntu i zielone nasadzenia, a także nie uszkadzają łap zwierząt.

- Lwów uważany jest za kawową stolicę Ukrainy - pić kawę lubią i lwowianie, i goście miasta. Jest tu zatem ogromna sieć kawiarni - zwróciła uwagę pomysłodawczyni, doradczyni mera miasta Iryna Orszak.

 

Posypywane będą ścieżki w parku

 

Dlatego powstał pomysł, by spróbować wykorzystać fusy do walki z oblodzonymi powierzchniami - tłumaczyła. Dodała, że fusami będą posypywane tylko ścieżki w parkach. Na razie w ramach eksperymentu posypano ścieżki w jednym parku.

 

ZOBACZ: W lutym nawet -30 stopni. IMGW ostrzega

 

- Zobaczymy, jak będzie to działać. Kiedy będzie ładna pogoda, zobaczymy, czy lód będzie się topił - dodała.

 

Przyjazne dla gruntu i dla zwierząt

 

Orszak wyjaśniła, że fusy z kawy korzystnie wpływają na jakość gruntu i zielone nasadzenia oraz nie uszkadzają łap zwierząt.

 

Poinformowała też, że na taki pomysł wpadła po przeczytaniu w mediach społecznościowych informacji o tym, że podobną technikę w parkach stosuje się w innych państwach.

 

Lwowski portal Zaxid.net pisze, że miasto umówiło się z kilkoma kawiarniami, że będą one bezpłatnie oddawać fusy do posypywania ścieżek. Jeden lokal w centrum miasta gromadzi średnio ok. 30-50 kg fusów dziennie - dodaje.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie