Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkoły? Niedzielski wyjaśnia

Polska
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkoły? Niedzielski wyjaśnia
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski

- W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli w klasach I-III - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ewentualny powrót do szkół dzieci z klas IV-VIII i liceów jest możliwy nie wcześniej niż w marcu.

Niedzielski w porannej rozmowie w radiu RMF FM przyznał, że decyzje o znoszeniu obostrzeń są bardzo trudne. Zaznaczył, że z jednej strony sytuacja epidemiczna w Polsce jest ustabilizowana, jednak z drugiej kraje na zachodzie Europy zmagają się z dużym przyrostem zachorowań na COVID-19.

 

ZOBACZ: Koronawirus w natarciu, a aptek w Polsce coraz mniej

 

- Niestety, kilka krajów, które w święta podjęły decyzje, powiedziałbym mniej konserwatywne niż my, teraz odczuwają tego bardzo złe konsekwencje. Palcem chciałem wskazać przypadek Portugalii, gdzie w tej chwili portugalski rząd wzywa w zasadzie wszystkie kraje Europy do udzielenia pomocy, bo system opieki zdrowotnej przechodzi tam załamanie - wskazał minister.

 

"Bazujemy na badaniach z USA"

 

Pytany, dlaczego akurat centra handlowe zostały otwarte, a inne działy gospodarki nie, podkreślił, że luzowanie obostrzeń musi być bardzo ostrożne.

 

- Bazujemy na wynikach badań zrobionych w Stanach Zjednoczonych, które pokazują, w jakich miejscach dokonuje się transmisja wirusa. Te badania były opublikowane przez pismo "Nature". To, co wnika z tych badań, jest takie, że najmniejsze prawdopodobieństwo zakażenia się w obiektach publicznych jest w sklepach, a dwa typy - restauracje i siłownie są wysoko na liście miejsc, w których można się zarazić - powiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, brak godzin dla seniorów

 

Dodał, że decyzje w sprawie obostrzeń ostatecznie są podejmowane przez premiera po rekomendacjach ministra zdrowia i we współpracy z Radą Medyczną. Ocenił, że ten system podejmowania decyzji jest bardzo pragmatyczny.

 

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół?

 

Szef MZ dopytywany, czy jest jakaś perspektywa otwarcia szkół dla klas IV-VIII i liceów odpowiedział: "z mojego punktu widzenia, nie wcześniej niż w marcu".

 

- Chciałbym powtórzyć badania przesiewowe, które były robione w klasach I-III wśród nauczycieli i zobaczyć, jaki będzie wynik tego badania. Ostatnim razem, jak były robione, to 2 proc. nauczycieli było chorych. W drugim tygodniu lutego powtórzymy te badania - zapowiedział Niedzielski.

 

Zaznaczył, że tym samym dzieci ze starszych klas mogłyby wrócić do szkół najwcześniej w marcu, "może tydzień wcześniej".

 

ZOBACZ: Kiedy kolejni uczniowie wrócą do szkół? "Może to nastąpić bardzo szybko"

 

Od poniedziałku wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego, w tym nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich.

 

Wyjątkiem, oprócz ponownego otwarcia sklepów w galeriach i centrach handlowych, jest otworzenie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Zniesione zostały też godzin dla seniorów.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie