29. finał WOŚP. Z powodu pandemii w innej niż zazwyczaj formie

Polska
29. finał WOŚP. Z powodu pandemii w innej niż zazwyczaj formie
Polsat News
W tym roku wolontariusze nie będą naklejać czerwonych serduszek darczyńcom, ale ich rozdawać.

W Polsce i kilkudziesięciu innych krajach oraz w internecie trwa w niedzielę 29. finał WOŚP. 120 tys. wolontariuszy na ulicach zbiera pieniądze, które mają być przekazane na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Do godz. 22:30 zebrano 101 mln 465 tys. 428 zł. O godzinie 20 odbyło się Światełko do Nieba. W Warszawie na Placu Defilad zrealizowano pokaz świetlny.

Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to "Finał z głową". W związku z pandemią jest ono jednak zupełnie inne niż przed rokiem. Organizatorzy zrezygnowali bowiem z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do internetu.

 

W tym roku 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Każdy może wesprzeć cel finału, dorzucając się do jednej z puszek. Wrzucić pieniądze do puszki można nie tylko na ulicach, ale również w sklepach i instytucjach. Wesprzeć WOŚP można także przekazując dowolną kwotę do eSkarbonek. Zbiórka realizowana jest również przy wykorzystaniu różnych kanałów elektronicznych, a kweście towarzyszą różne inicjatywy organizowane przez lokalne sztaby.

 

W tym roku zarejestrowano 1362 sztaby, a wśród nich 79 sztabów zagranicznych, m.in. z: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tanzanii, Australii, Norwegii, Francji, Rosji, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii, Wietnamu, a także z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

 

Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to "Finał z głową". W związku z pandemią jest ono jednak zupełnie inne niż przed rokiem. Organizatorzy zrezygnowali bowiem z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do internetu.

 

"Dzięki wielkie za to nasze, narodowe, orkiestrowe, pospolite ruszenie! A my zrobimy wszystko, aby efekty tego grania jak najszybciej zamienić w sprzęt i działania, które ratują zdrowie i życie Polaków! Razem jesteśmy niesamowicie skuteczni, niesamowicie silni!" - napisał szef WOŚP Jerzy Owsiak.

 

ZOBACZ: W niedzielę 29. finał WOŚP. "Mamy już ponad 32 mln zł"

 

Jak podała WOŚP do godz. 14.15 zebrano ponad 52 mln 95 tys. zł.

 

W Warszawie głównym punktem działań WOŚP są okolice Pałacu Kultury i Nauki. To właśnie tam powstało studio telewizyjne, z którego transmitowane są koncerty. O godzinie 20 organizatorzy zapowiadają "światełko do nieba" i zachęcają do zapalenia w tym momencie świeczki, zapałki, pochodni lub sztucznych ogni. Wolontariuszy w stolicy za darmo wozi komunikacja miejska.

 

W Warszawie wolontariuszy będzie można spotkać we wszystkich centralnych puntach miasta. W akcję włączył się także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który przekazał WOŚP swój kampanijny megafon.

 

Akcje WOŚP 

 

Różnego rodzaju akcje związane z kwestowaniem na rzecz WOŚP trwają także w innym miastach Polski. W Białymstoku przez kilka godzin jeździł Orkiestrobus, który zatrzymywał się na przystankach autobusowych w centrum miasta. Przy każdym takim postoju występowali lokalni artyści i odbywały się licytacje. Już od soboty w galerii handlowej Atrium Biała stoi też specjalna ścianka zdjęciowa, na tle której można zrobić pamiątkowe zdjęcie z 29. finału WOŚP i wrzucić datek; w niedzielę w godzinach otwarcia tego obiektu kwestują tam wolontariusze, również z terminalem płatniczym. W ramach działalności białostockiego sztabu przygotowano też ponad dwieście różnych licytacji, np. przedmiotów kolekcjonerskich klubu sportowego Jagiellonia.

 

W Kaliszu kwestuje natomiast 200 wolontariuszy. Mają ze sobą nie tylko puszki ale też terminale płatnicze. Kaliskiemu finałowi WOŚP towarzyszy akcja krwiodawstwa zorganizowana na Głównym Rynku. Chętni mogą oddać krew do godz. 14. Polski Czerwony Krzyż oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zapewniają, że akcja zorganizowana jest z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z COVID-19. Kaliski sztab wystawił również na licytacje kilkadziesiąt przedmiotów. Wśród nich są np. okulary Jurka Owsiaka, wakacyjny karnet na basen Aquaparku i lot widokowy paralotnią. Włodarze miasta wystawili złoty medal, który siatkarze reprezentacji Polski zdobyli na mistrzostwach świata w 2018 roku i start w majowych zawodach Formoza Challenge w drużynie prezydenckiej.

 

W ramach 29. Finału WOŚP można we Wrocławiu wylicytować m.in. oprowadzenie po sali sekcyjnej w Zakładzie Patomorfologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak powiedział PAP pomysłodawca tej aukcji dr hab. Piotr Donizy, przedmiotem licytacji jest wydarzenie zatytułowane "Fascynujący świat chorych komórek i tkanek człowieka".

 

Po Wrocławiu jeździ zabytkowy dziewiętnastowieczny tramwaj przerobiony na wersję meksykańską. Udekorowano go kaktusami, a z głośników płynie muzyka latynoska. W tramwaju kwestują wolontariusze WOŚP, zatrzymuje się on na wielu przystankach w centrum miasta. Z kolei w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu stacjonarne badania z zakresu chirurgii, urologii i ortopedii dziecięcej udzielane są przez zespół specjalistów Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

Alpiniści zjechali z dachu szpitala

W Łodzi z dachu budynku Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przed południem zjechali alpiniści, naklejali serca WOŚP na szybach szpitala, machali do przebywających na salach małych pacjentów. Natomiast na ul. Piotrkowskiej 80 jest gotowana zupa pho z myślą o wolontariuszach. Jednak każdy, kto będzie chciał jej spróbować, będzie miał tę możliwość - po uzupełnieniu puszki WOŚP.

 

Po południu, przez centrum Łodzi ma przejechać korowód samochodów terenowych, a w Manufakturze "rozłożyło się" Złote Serce, do którego można będzie wrzucać monety-groszówki. Dodatkowo, przed budynkiem galerii handlowej ustawić się ma krwiobus, w którym do godz. 16.30, będzie można oddać krew.

 

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wolontariusze WOŚP mogą w niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, a na tory wyjechał specjalnie udekorowany orkiestrowy tramwaj. W Sosnowcu wolontariuszy wozi z kolei „Wośpobus”, zaś w Chorzowie wolontariusze-alpiniści w przebraniach superbohaterów pokazali się małym pacjentom w oknach miejscowego szpitala. Na licznych aukcjach można wylicytować m.in. lot balonem badawczym Uniwersytetu Śląskiego, a w Sosnowcu wylicytowane niegdyś przez prezydenta tego miasta pióro Andrzeja Dudy oraz patronat nad Stawikami – popularnym w mieście miejscem wypoczynku.

 

W Zachodniopomorskiem większość akcji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - przede wszystkim licytacje - odbywa się online. W Szczecinie przed południem alpiniści przemysłowi w przebraniach superbohaterów i postaci z kreskówek zjechali na linach, aby umyć okna w "klinice św. Mikołaja" w szpitalu klinicznym nr 1, gdzie przebywają dzieci poddane leczeniu onkologicznemu. W akcji wzięli udział alpiniści w przebraniach m.in. Batmana, Supermana czy Tygryska z "Kubusia Puchatka", których zza szyb obserwowali mali pacjenci.

 

ZOBACZ: Ukradł puszkę WOŚP. Próbował uciekać przed policją

 

Podczas niedzielnego "Finału z głową" na ulicach Krakowa spotkać można około 1,5 tys. wolontariuszy działających przy sześciu sztabach. Po raz dziesiąty skarbonka WOŚP stanęła u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Wieszcz – jak każdy wolontariusz – ma identyfikator, w tym roku o numerze "40 i 4", co jest nawiązaniem do III części "Dziadów". W niedzielę nie brakowało chętnych, by wrzucić monety do puszki Mickiewicza. Skarbonka, która stoi przed pomnikiem ma blisko 2 metry wysokości, została wykonana w 2013 roku z bardzo wytrzymałego materiału kompozytowego podczas Targów Kompozyt-EXPO w Krakowie i ozdobiona przez artystę Jerzego Rojkowskiego. Projekt był inspirowany złotym sercem WOŚP.

 

Od rana w czterech miejscach Nowej Huty: wokół Parku Lotników Polskich, Łąk Nowohuckich, Zalewu Nowohuckiego i parku na os. Dywizjonu 303 – odbywa się II Psiebieg - właściciele czworonogów spacerują lub biegają wraz ze swoimi pupilami i wrzucają datki do puszek wolontariuszy napotkanych po drodze. Z kolei Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego wystawił na licytację piękne okazy roślin szklarniowych, m.in. kamelię japońską i paproć łosie rogi. Na ulice miasta wyruszyła też taksówka WOŚP (Dexter Taxi) - wszystkie pieniądze zebrane podczas niedzielnych przejazdów zasilą konto Orkiestry. Wieczorem kładka Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków, estakada Lipska-Wielicka oraz wieża Emitel na krakowskich Krzemionkach zostaną podświetlone na kolor czerwony.

 

"Policz się z cukrzycą"

 

W Radomiu stowarzyszenie Biegiem Radom organizuje z kolei bieg "Policz się z cukrzycą". Indywidualne biegi będą się odbywać od godz. 15 alejkami parku im. Tadeusza Kościuszki. Tradycyjnie do gry z WOŚP włączają się także Radomskie Morsy, którzy organizują morsowanie nad zalewem w Siczkach k. Radomia.

 

Bieg "Policz się z cukrzycą" odbywa się także w Krośnie - po raz 8. W tym roku, ze względu na pandemię, ma formę „rozproszoną” – uczestnicy od piątku bowiem do niedzieli biegają, spacerują, chodzą z kijkami.

 

W Poznaniu jeden ze sztabów WOŚP przygotował dla mieszkańców grę terenową polegającą na odnalezieniu usytuowanych w różnych punktach miasta sześciu dużych czerwonych serc. Osoby, które opublikują w mediach społecznościowych zdjęcia wszystkich otrzymają nagrody. Zamiast stacjonarnych koncertów sztab Ławica przygotował multimedialny „sztabowóz”, który kursując ulicami miasta ma zapewnić zbiórce oprawę muzyczną. W tym roku zorganizowano także m.in. turniej szachowy on-line, a przy stadionie miejskim na darczyńców WOŚP czeka reklamowany jako największy w Europie foodtruck. W ramach „Światełka do Nieba” wieczorem na czerwono zostanie podświetlony budynek poznańskiego magistratu.

 

W Toruniu w czasie akcji WOŚP nie zabrakło tradycyjnej "ściskawy", polegającej na zgromadzeniu się jak największej liczby osób w namalowanym sercu, ale ze względu na pandemię obywa się ona w tym roku w formie wirtualnej. Każdy może przesłać swoje zdjęcie lub filmik do organizatorów zabawy, a oni postarają się zmieścić ich jak najwięcej w nakreślonym sercu.

 

Inny wymiar przez pandemię 

 

Z powodu COVID-19 podczas finału WOŚP w Gdańsku także nie będzie żadnych masowych imprez z udziałem publiczności i wszystko będzie się odbywać wirtualnie. Wyjątek to tzw. "Ściskawa", czyli impreza adresowana dla zmotoryzowanych mieszkańców, która odbędzie się na parkingu przed Stadionem Gdańsk.

 

Samochody, które pojawią się tam 31 stycznia, pokierowane zostaną w taki sposób, by ułożyć serce. Na koniec akcja zostanie uwieczniona poprzez zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Organizatorzy zwrócili się do uczestników, by ze względu na koronawirusa pozostali w swoich pojazdach. Po mieście będą też jeździć dwa zabytkowe tramwaje i jeden autobus oraz oświetlony wóz strażacki.

 

ZOBACZ: Finał WOŚP przełożony. Jest nowa data

 

Natomiast Estrada Rzeszowska będzie transmitować na żywo ze swojego studia koncerty rzeszowskich artystów: The 79, RoseMerry, Aga Walczak i Pusta Przestrzeń. W ich trakcie odbędzie się prezentacja specjalnej piosenki na tegoroczny finał WOŚP "O jeden dzień dłużej", nagranej przez grupę Pustą Przestrzeń wraz z wokalistami pozostałych trzech zespołów.

 

Z kolei z Przemyśla, z sali Zamku Kazimierzowskiego, w niedzielę transmitowany będzie online koncert z udziałem podkarpackich i przemyskich artystów. Ponadto Przemyskie Morsy oraz członkowie Przemyskiego Klubu Biegacza zadeklarowali, że podobnie jak w latach ubiegłych przyłączą się do zbiórki na rzecz WOŚP.

 

Marszałek Senatu wziął udział w zbiórce

 

W Szczecinie o godz. 11 marszałek Senatu Tomasz Grodzki wziął udział w zbiórce na rzecz WOŚP. Także o godz. 11 w Szpitalu Klinicznym nr 2 alpiniści przebrani za superbohaterów myli okna na oddziale dziecięcym.

 

- To jest wspaniałe wydarzenie, jak mało które łączące Polki i Polaków. W tych trudnych czasach, kiedy są podziały, kiedy jest pandemia, kiedy życie polityczne nabrało coraz ostrzejszych form, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jawi się jako zjawisko nadzwyczajne – powiedział w niedzielę dziennikarzom Tomasz Grodzki.

 

Marszałek Senatu wsparł w Szczecinie WOŚP, wrzucając datki do puszek lokalnych młodych wolontariuszy. Podkreślił, że dzieci, na których rzecz co roku zbierane są pieniądze w ramach inicjatywy, "to największe dobro naszego narodu". - Kiedy oddamy pałeczkę w sztafecie pokoleń, nasze dzieci, nasza młodzież (…) przejmie odpowiedzialność za losy kraju – wskazał.

 

W województwie świętokrzyskim wśród wydarzeń zorganizowanych online w ramach finału WOŚP jest m.in. występ zameczkowego studia piosenki z Domu Kultury "Zameczek" w Kielcach, a w Ostrowcu Świętokrzyskim Miejskie Centrum Kultury zaprasza od godz. 15 na koncerty online w Ostrowieckim Browarze Kultury w wykonaniu młodych lokalnych wokalistów.

 

W Kielcach miasto zorganizuje natomiast symboliczny świetlny pokaz z dachu parkingu przy Placu Konstytucji o godz. 20.

 

Od początku działalności na sprzęt i programy medyczne WOŚP zebrała 1 mld 330 mln zł.

laf/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie