Białowieża: trwa liczenie żubrów w puszczy

Polska
Białowieża: trwa liczenie żubrów w puszczy
Polsat News
Według pracowników parku w zeszłym roku w Puszczy Białowieskiej żyło nie więcej niż 770 żubrów.

Za jego zabicie groziła nawet śmierć, mimo to na dekadę zniknął z Puszczy Białowieskiej. Powrócił, dzięki procesowi przywracania populacji. Białowieski Park Narodowy próbuje oszacować, ile żubrów żyje w puszczańskich lasach. Choć nie jest to łatwe zadanie. Materiał "Wydarzeń".

Widok króla puszczy to dla mieszkańców Białowieży żadna sensacja. Żubry przychodzą na podwórka na przykład w poszukiwaniu jedzenia. Zima to czas, gdy żubry są lepiej widoczne, dlatego pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego właśnie o tej porze roku starają się zliczyć populację króla puszczy.

 

Ile samców, samic i cieląt

 

- Zimą dostępność pokarmu jest mniejsza, w związku z tym jest większa szansa, że zwierzęta będą gromadziły się tam, gdzie ten pokarm jest albo w naturalny sposób, albo przez ludzi, dodawany - powiedziała "Wydarzeniom" Katarzyna Daleszczuk z Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Żubry są liczone wszędzie tam, gdzie zazwyczaj przebywają. Pracownikom parku pomagają leśnicy z okolicznych nadleśnictw.

 

ZOBACZ: Wymierają polskie ptaki, które kiedyś były pospolite. Nowa Czerwona Lista

 

- Robią zwykłe notatki: zaobserwowałem tyle żubrów, uważam, że tyle było samic, tyle było cieląt, tyle było samców - wyjaśnił Jarosław Krawczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

 

Tegoroczne liczenie w terenie już się zakończyło - teraz trwa weryfikacja danych. Według pracowników parku w zeszłym roku w puszczy żyło nie więcej niż 770 żubrów.

 

WIDEO - status żubra w tak zwanej Czerwonej Księdze Zwierząt został zmieniony

  

 

Przybywa żubra na świecie

 

- Nie jest nigdy możliwe podanie dokładnej liczby populacji, która już jest tak duża i występuje na tak dużym obszarze, dlatego też my zwykle podajemy ją szacunkowo - mówi Katarzyna Daleszczuk.

 

Niezależnie od tego, ile dokładnie żubrów występuje w Puszczy Białowieskiej, na całym świecie ich przybywa. Dlatego w ostatnim czasie status żubra w tak zwanej Czerwonej Księdze Zwierząt został zmieniony z gatunku narażonego na wyginięcie na gatunek bliski zagrożeniu.

 

- Gatunek jest coraz bardziej bezpieczny, chociaż wiemy, że w jego ochronie musimy zrobić jeszcze bardzo, bardzo dużo - powiedział prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

 

ZOBACZ: 42-latek miał zastrzelić wilka. Zwierzę mieszkało w parku narodowym, opiekowało się szczeniętami

 

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody populacja europejskiego dziko żyjącego żubra w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosła ponad trzykrotnie i liczy obecnie ponad 6 tys. zwierząt. Zdaniem naukowców to jeszcze jednak nie jest pełen sukces.

 

- W tej chwili to uzależnienie od opieki człowieka jest ciągle bardzo duże. Powinniśmy iść w kierunku większej naturalizacji, większego dziczenia stad - uważa prof. Kowalczyk.

 

Szacunkowa liczba żubrów żyjących obecnie w Puszczy Białowieskiej ma być znana w ciągu najbliższych tygodni.

Przemysław Sławiński/hlk/ Polsat News, "Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie