Watykan: szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, muszą być dostępne dla wszystkich

Świat
Watykan: szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, muszą być dostępne dla wszystkich
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
W 20-punktowym dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich - to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

W 20-punktowym dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii i zapewnieniu ochrony zdrowia wszystkich.

 

Przypomina się, że papież Franciszek zwracał uwagę na to, że szczepionki muszą być dostępne dla wszystkich.

 

W publikacji mowa jest o tym, że zasady "sprawiedliwości, solidarności i włączania powinny leżeć u podstaw każdej specyficznej i konkretnej interwencji w odpowiedzi na pandemię".

 

Ostrzeżenie przed "nacjonalizmem" 

 

Przywołując niedawne słowa papieża, który w orędziu na Boże Narodzenie przestrzegał przed "nacjonalizmem" w podejściu do kwestii szczepionki, Watykan zaapelował do rządzących, by nie ulegali tej pokusie. Wezwał też do zapewnienia równych i sprawiedliwych dostaw preparatu, dając pierwszeństwo tym, którzy najbardziej go potrzebują.

 

ZOBACZ: Eksperci KEP: decyzja o szczepieniu na Covid-19 należy do sumienia każdego człowieka

 

Jest też wezwanie do współpracy, a nie do rywalizacji.

 

Kierujący komisją do spraw pandemii kardynał Peter K. A. Turkson oświadczył: „Jesteśmy wdzięczni wspólnocie naukowej za opracowanie szczepionki w rekordowym tempie. Teraz naszym zadaniem jest to, by zagwarantować, aby była dostępna dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych”.

 

"To kwestia sprawiedliwości" - dodał cytowany w komunikacie Watykanu kardynał, który jest prefektem dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

"Musimy raz na zawsze pokazać, że jesteśmy jedną rodziną ludzką" - oznajmił.

 

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia powiedział zaś, że pandemia ukazała wzajemne więzi łączące całą ludzkość.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie