Szczepionka przeciw COVID-19. Pakistan otrzyma 17 mln dawek

Świat
Szczepionka przeciw COVID-19. Pakistan otrzyma 17 mln dawek
fot. PAP/EPA/REHAN KHAN
Pielęgniarka w budynku przekształconym na centrum szczepień w Karaczi

Pakistan otrzyma 17 mln szczepionek AstraZeneca przeciw COVID-19 w ramach programu COVAX. Około 6 mln dawek zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale, a pozostałe w połowie 2021 roku - poinformował w sobotę asystent premiera kraju Imrana Khana ds. służby zdrowia Fajzal Sultan.

- Jesteśmy przekonani, że uda nam się zrealizować plan szeroko zakrojonej akcji immunizacji w nadchodzących miesiącach - oznajmił Sultan.

 

ZOBACZ: Ruszają szczepienia populacyjne. Kto może się zaszczepić?

 

Pakistan, który ma 220 mln mieszkańców, czeka też na dostawę 500 tys. dawek szczepionki chińskiej firmy SinoPharm oraz liczy na to, że Pekin dostarczy - w formie daru - kolejny milion dawek preparatu.

 

Według przedstawicieli pakistańskich władz, na które powołuje się Reuters, regulator rynku zatwierdzi wkrótce do użytku rosyjską szczepionkę Sputnik V; jej skuteczność będzie oceniana w kwartalnych przeglądach.

Ponad 2 tys. nowych zakażeń 

W ciągu ostatniej doby w Pakistanie wykryto 2179 nowych zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 65 osób. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 11 623; od początku pandemii potwierdzono w kraju 543 214 infekcji.

 

Program COVAX działa m.in. pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i międzynarodowej organizacji GAVI, pomagającej w szczepieniach krajom o niskich dochodach.

 

ZOBACZ: Szef WHO: świat stoi na progu "moralnej katastrofy" w związku z dystrybucją szczepionek

 

WHO poinformowała w styczniu, że COVAX, który ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na COVID-19, zamierza przekazać biednym krajom w 2021 roku 1,8 mld dawek tych preparatów.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie