Rząd przedłuża bezzwrotne dotacje dla mikro i małych firm. Kto otrzyma wsparcie?

Polska
Rząd przedłuża bezzwrotne dotacje dla mikro i małych firm. Kto otrzyma wsparcie?
KPRM/Krystian Maj

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania programu bezzwrotnych dotacji w wysokości do 5000 złotych dla mikro i małych firm. Program będzie obowiązywać także w styczniu i lutym - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki.

- Na tym etapie decyzja o przedłużeniu większości obostrzeń była konieczna. Widzimy, jak wirus szaleje w innych krajach Europy i jak wielu Polaków walczy o życie i zdrowie w szpitalach. Wiem jednak, że wiele osób przyjęło tę decyzję z rozczarowaniem, a nawet z irytacją. Rozumiem głosy rozgoryczenia, chęć powrotu do normalnej pracy - przyznał premier. 

 

ZOBACZ: Ważna decyzja Jarosława Gowina. To pomoże odbudować turystykę po pandemii

 

Jak dodał, właśnie dlatego rząd podjął decyzję o przyznaniu na grudzień, styczeń i luty programu dotacji bezzwrotnych do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. - Przeznaczymy na to kolejne od 2,3 do 3 mld zł. Łącznie wsparcie dla przedsiębiorców przekroczyło już 175 mld zł. Dzięki temu uratowane zostało ponad 5 mln miejsc pracy. Tym razem kierujemy pomoc do 48 branż, które z powodu jesiennych i zimowych obostrzeń  musiały ograniczyć lub zupełnie wstrzymać swoją działalność - mówił.

 

Kto może ubiegać się o dotację?

 

Wyjaśnił, że można się o nią ubiegać, jeżeli przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w związku z COVID-19 o co najmniej 30 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym. 

 

- Przedłużyliśmy obostrzenia o kolejne dwa tygodnie, ale w ślad za tym podążają też konkretne mechanizmy wsparcia. Od ponad 10 miesięcy toczymy niezwykle trudną walkę. I choć jest ciężko, ta walka daje efekty. Dopiero co GUS ogłosił, że spadek polskiego PKB za 2020 r. wyniesie zaledwie 2,6 proc. co stanowi lepszy wynik niż mogliśmy przewidywać - powiedział premier. 

 

- Szanowni przedsiębiorcy, nikt z was nie staje do tej walki samotnie. Toczymy tę walkę razem i razem ją wygramy - zapewnił szef rządu. 

 

Wideo: premier mówił o przedłużeniu terminu bezzwrotnych dotacji

  

"To realna pomoc dla firm - zwłaszcza tych najmniejszych - które nie mogą teraz działać z powodu ograniczeń pandemicznych" - napisał premier na Facebooku.

 

ZOBACZ: Rząd nie zamówił części dostępnych szczepionek? Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnia

 

Jak podkreślił, najskuteczniejszą bronią na kryzys spowodowany przez COVID-19 są szczepionki. "Które zamówiliśmy, które już rozprowadzamy i te na które czekamy" - dodał.

 

"Drugą skuteczną metodą walki z koronawirusem - niestety bardziej uciążliwą - są niezbędne obostrzenia. Innej drogi nie ma. Widzimy, co dzieje się w innych krajach Europy. Tam restrykcje są jeszcze bardziej dotkliwe i uciążliwe. Zapewniam jednak Państwa, że rząd robi wszystko, by jak najszybciej uruchomić gospodarkę i znosić obowiązujące zakazy oraz ograniczenia" - napisał.

zdr/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie