Jest projekt ustawy o hospicjach preinatalnych. Wójcik: rodzice muszą mieć możliwość pożegnania się

Polska
Jest projekt ustawy o hospicjach preinatalnych. Wójcik: rodzice muszą mieć możliwość pożegnania się
Polsat News

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych; mamy nadzieję, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe - mówił na piątkowej konferencji prasowej minister - członek Rady Ministrów, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Wójcik podkreślił, że projekt jest formą wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. "To jest ten projekt, dosyć długi, z bogatym uzasadnieniem, który jest głosem Solidarnej Polski w całej dyskusji, która w tej chwili przetacza się w mediach" - dodał minister.

 

"Ta ustawa powinna powstać wiele lat temu, te osoby powinny być wspierane, powinny czuć, że państwo staje za nimi w momencie, kiedy przechodzą bardzo trudne chwile w swoim życiu" - mówił wiceszef Solidarnej Polski.

 

Jak poinformował, w projekcie znalazły się zapisy o utworzeniu w szpitalu koordynatorów opiekujących się ciążą obarczoną wadą letalną, a także konieczność poinformowania przez lekarza matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum.

 

- Trzeba stworzyć takie warunki, aby rodzice mieli możliwość pożegnania się z tym dzieckiem. To jest jedyny moment w życiu, kiedy będą mogli to dziecko zobaczyć. Tu chodzi o godność - powiedział wiceszef Solidarnej Polski, Michał Wójcik. 

 

Wideo: Michał Wójcik: "rodzice muszą mieć możliwość pożegnania się". 

  

Pomoc dla rodziców

 

Ponadto - dodał Wójcik - w hospicjach będzie świadczona pomoc zarówno lekarska, jak i psychologiczna. Projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną; reguluje także kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie - podkreślił

 

Według Wójcika, projekt zostanie przedstawiony koalicjantom z PiS i Porozumienia podczas posiedzenia Rady Koalicyjnej. "Mam nadzieję, że projekt tak szybko trafi pod obrady Sejmu najszybciej jak jest to możliwe" - podkreślił wiceszef Solidarnej Polski.

dsk/sgo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie