Urodziły się pięcioraczki. Prezydent Gniezna obiecuje wsparcie "przez następnych 18 lat"

Polska
Urodziły się pięcioraczki. Prezydent Gniezna obiecuje wsparcie "przez następnych 18 lat"
facebook.com/Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny - Polna
Na zdjęciu jedno z pięciu urodzonych dzieci

Rodzina pięcioraczków może liczyć na naszą pomoc przynajmniej przez następne 18 lat – zapewnił prezydent Gniezna (Wielkopolskie). Tomasz Budasz spotkał się w czwartek z rodzicami urodzonych w połowie stycznia Anastazji, Klary, Laury, Wiktorii i Maksymiliana.

Samorząd zamierza przekazać rodzicom pięcioraczków działkę pod budowę domu. Aż do uzyskania pełnoletności dzieci rodzina będzie dostawać becikowe. Rodziców wesprze też finansowana z kasy miasta opiekunka.

 

ZOBACZ: Pięcioraczki w poznańskim szpitalu. Taki poród zdarza się raz na 50 milionów

 

Pięcioraczki przyszły na świat 17 stycznia w poznańskiej klinice przy ul. Polnej. Urodziły się w 29. tygodniu ciąży; w poród zaangażowanych było łącznie 30 pracowników szpitala. Waga urodzeniowa dzieci wynosiła od 680 do 1180 gramów.

 

Samorząd wesprze rodzinę

 

Władze Gniezna już od dnia narodzin pięcioraczków zapewniały, że lokalny samorząd chce wspierać całą rodzinę. W czwartek wieczorem prezydent miasta spotkał się z rodzicami maluchów. Tomasz Budasz powiedział po spotkaniu, że przebywające wciąż w szpitalu dzieci są w dobrym stanie, zaś ich rodzice są nieco zmęczeni szumem medialnym ostatnich tygodni, ale są bardzo szczęśliwi.

 

ZOBACZ: W poznańskim szpitalu urodziły się pięcioraczki

 

- Wsparcie do rodziny płynie ze wszystkich stron. Dowiedziałem się, że prezydent Andrzej Duda zadeklarował pomoc w postaci zakupu wózków dla całej piątki. Jako miasto chcielibyśmy zadeklarować pomoc systemową – przynajmniej do 18 roku życia pięcioraczków" - powiedział prezydent Gniezna.

 

- Zadeklarowaliśmy jednorazową pomoc w wysokości 20 tys. zł na zagospodarowanie się z dziećmi. Będzie wprowadzone miejskie becikowe w wysokości 2 tys. zł na każde dziecko – w sumie 10 tys. w roku, płatne jednorazowo w dniu urodzin, do 18 roku życia. Ważnym wsparciem, z którego rodzice się bardzo ucieszyli, będzie pomoc opiekunki, którą zapewnimy przynajmniej na najbliższe dwa lata. Nieodpłatne będą żłobek i przedszkole – przygotowujemy stosowne uchwały na najbliższą sesję rady miasta – dodał Tomasz Budasz.

 

Pomoc instytucji i przedsiębiorców

 

Rodzice pięcioraczków mają 70-metrowe mieszkanie. W rozmowie z prezydentem miasta przyznali, że w niedalekiej przyszłości będzie ono za małe na tak dużą rodzinę.

 

- Jako miasto przekażemy działkę budowlaną pod budowę domu, już mamy wstępnie uzgodnioną lokalizację. Tato pięcioraczków mówi, że chciałby na drugie lub trzecie urodziny dzieci przeprowadzić się do nowego domu – powiedział Budasz.

 

Prezydent powiedział też, że pomoc rodzinie zadeklarowało szereg lokalnych przedsiębiorców i instytucji. Miasto czeka na informacje o dalszych potrzebach rodziców i ich dzieci.

 

- Cieszę się, że będę miał pięcioro nowych mieszkańców. Około kwietnia dzieci powinny przyjechać do Gniezna – pewnie wtedy będzie wiadomo, jakie dodatkowe wsparcie ze strony miasta jest potrzebne - powiedział.

 

Pierwsze pięcioraczki w powojennej historii Gniezna

 

Pięcioraczki są pierwszymi dziećmi gnieźnieńskiej rodziny, są też pierwszymi pięcioraczkami w najnowszej historii Gniezna.

 

W niedzielę na świat przyszły w naszym szpitalu pięcioraczki <3 Powitajcie na świecie Anastazję (680g), Klarę (845g),...

Opublikowany przez Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny - Polna Wtorek, 19 stycznia 2021

 

- Sprawdziliśmy dokumenty w USC, po II wojnie światowej nie natrafiliśmy na ślad żadnych innych pięcioraczków w historii miasta. Jesteśmy bardzo prorodzinnym samorządem, mamy wiele ulg dla rodzin wielodzietnych, kilka lat temu gościliśmy u nas Zjazd Dużych Rodzin. W dobie spadku dzietności musimy dbać o rozwój rodzin – dla samorządu to nie są duże pieniądze – powiedział Tomasz Budasz.

 

Według statystyk, szansa na to, że kobieta urodzi pięcioraczki wynosi 1 do 50 mln przypadków. Poprzednie dwa porody pięcioraczków w poznańskiej klinice miały miejsce w 2006 i w 2007 roku

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie