Konferencja nowego selekcjonera. Paulo Sousa zacytował Jana Pawła II

Polska
Konferencja nowego selekcjonera. Paulo Sousa zacytował Jana Pawła II
Polsat Sport
Paulo Sousa zastąpił na stanowisku selekcjonera Jerzego Brzęczka

Nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousa spotkał się w czwartek z dziennikarzami. Portugalczyk rozpoczął swoją pierwszą konferencję prasową dość nietypowo. Na wstępie przytoczył bowiem słowa Jana Pawła II. Jak stwierdził, "są one istotne zarówno w odniesieniu do czasów, w których żyjemy, jak i w kontekście reprezentacji Polski".

Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousa w czwartek po raz pierwszy spotkał się z polskimi dziennikarzami. Portugalczyk rozpoczął konferencję prasową w bardzo nietypowy sposób. 

 

"Polska to kraj pełny wiary"

 

Selekcjoner na początku wspomniał papieża Jana Pawła II i przytoczył jego słowa, które jak zapewnił są dla niego "szczególnie istotne". 

 

- Modlę się z wami, aby nigdy się nie poddawać, nie tracić nadziei i nigdy nie wątpić. Nie lękajcie się - powiedział Sousa cytując słowa polskiego papieża. 

 

Według Portugalczyka słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II "są istotne zarówno w odniesieniu do czasów w których żyjemy, jak i w kontekście reprezentacji Polski".

  

 

- Polska to kraj pełny wiary, w którym rodzina jest zawsze na pierwszym miejscu, jest najważniejsza. Budujmy kadrę razem - z wiarą, nadzieją, z przekonaniem, że zwyciężymy. Stwórzmy ogromną narodową drużynę - zaapelował.

 

Sztab szkoleniowy

 

W dalszej części nowy trener reprezentacji przyznał, że prezes PZPN Zbigniew Boniek dał mu wolną rękę w wyborze sztabu szkoleniowego. Zapowiedział, że będzie współpracował z dotychczasowym szefem banku informacji Hubertem Małowiejskim.  

 

W jego sztabie, zaprezentowanym już wcześniej, znaleźli się sami obcokrajowcy, ale w czwartek selekcjoner przekazał, że z Małowiejskim będzie ściśle współpracował.

 

 

50-letni Portugalczyk zapowiedział, że w najbliższym czasie planuje spotkanie online piłkarzami. - Spotkam się z grupą 40-45 piłkarzy, aby przedstawić moje wytyczne i dać jasny sygnał, że każdy się liczy. Każdy jest ważny i ma wkład w kadrę narodową. Bez względu na to, czy gra w pierwszym składzie, czy jest rezerwowym. Planujemy przedstawić dwie, trzy koncepcje gry na każdy moment meczu. Aby być pewnym siebie na boisku i rozumieć się nawzajem - zapowiedział Sousa.

 

- Chcemy być jak najlepiej przygotowani do pierwszego zgrupowania - podkreślił.

 

- Przede wszystkim chcę widzieć zespół odważny, ambitny, wiedzący, jak rozgrywać piłkę, który daje z siebie wszystko i cieszy się z tej możliwości. Tak, aby kraj był dumny z takiej gry - dodał.

 

Brak zaskoczeń w kadrze

 

Selekcjoner zapowiedział, że przed marcowymi meczami eliminacji mistrzostw świata nie należy spodziewać się wielu zaskoczeń w kadrze.

 

- Jeśli chodzi o powołania, nie będzie dużo niespodzianek. Obecnie jest np. ośmiu-dziesięciu piłkarzy z polskiej ligi, którym się przyglądamy, a także do trzech z reprezentacji młodzieżowej - przyznał 50-letni trener.

 

Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski zdradził również, że podjął już decyzję, kto będzie bramkarzem numer jeden. - Oczywiście dziś tego nie ogłoszę, bo muszę najpierw porozmawiać z zawodnikami - dodał.

 

Sousa odniósł się także do wtorkowego spotkania z Lewandowskim.

 

- Chciałem zobaczyć w oczach kapitana pasję i zaangażowanie. Pokazał to mi i moim asystentom. To nie tylko najlepszy obecnie piłkarz na świecie, ale też lider, przywódca. Piłkarze, którzy ciężko pracują, motywują jednocześnie innych, żeby też zawieszali sobie poprzeczkę wyżej. To bardzo ważne. Chcemy mieć wielu liderów w kadrze, nie tylko Roberta - zaznaczył.

 

 

Spotkanie z Lewandowskim

 

Paulo Sousa w środę spotkał się m.in. z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem oraz sekretarzem generalnym federacji Maciejem Sawickim.

 

Portugalczyk otrzymał koszulkę kadry biało-czerwonych ze swoim nazwiskiem i numerem "6", czyli takim, z jakim jako zawodnik grał m.in. w kadrze Portugalii.

 

 

- Selekcjoner cały czas przebywa w naszej federacji. Poznał już swój gabinet, warunki pracy oraz oczywiście ludzi, z którymi będzie się spotykał na co dzień i współpracował. Spotkania odbywają się w bardzo dobrej atmosferze. To kontaktowy i serdeczny człowiek - powiedział Maciej Sawicki.

 

ZOBACZ: Boniek: Brzęczka zwolnili piłkarze, nie ja

 

We wtorek, w drodze do Polski Sousa, który w poprzednim tygodniu zastąpił Jerzego Brzęczka na stanowisku trenera kadry, spotkał się w Niemczech z kapitanem reprezentacji Robertem Lewandowskim.

 

"To przyjemność i wielkie wyzwanie, gdy kapitan naszej drużyny jest najlepszym zawodnikiem na świecie! Razem zawsze jesteśmy silniejsi. Razem zawsze pójdziemy dalej. Razem zawsze będziemy drużyną" - napisał Portugalczyk po spotkaniu w mediach społecznościowych.

 

 

Polscy piłkarze rozpoczną eliminacje mistrzostw świata od wyjazdowego meczu z Węgrami 25 marca. Trzy dni później podejmą Andorę, a 31 marca zagrają na wyjeździe z Anglią.

dk/prz/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie