Objawy koronawirusa. Naukowcy o zmianach na języku, dłoniach i stopach

Świat
Objawy koronawirusa. Naukowcy o zmianach na języku, dłoniach i stopach
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixy
Zmiany u zainfekowanych koronawirusem mogą objawić się nie tylko na języku, ale i w postaci czerwonych plam na kończynach

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają częściej, niż dotychczas przypuszczano - twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Ich zdaniem, takie objawy występują nawet u 25-40 proc. zakażonych, a rany pojawiające się na języku odpowiadają za charakterystyczną dla Covid-19 utratę smaku.

Jak odnotowali lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali Covid-19 wskazywano, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp nigdy nie było aż tak wysokie.

 

Wyniki badań opublikowane w piśmie specjalistycznym "British Journal of Dermatology" dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu "powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych" podczas infekcji SARS-CoV-2.

 

U zainfekowanych pojawiają się czerwone plamy na skórze

 

Według hiszpańskich badaczy, u 25 proc. z prawie 700 przebadanych pacjentów leczonych na Covid-19 występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej. Wskazali, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Zmniejszone dostawy szczepionek. AstraZeneca odpiera zarzuty

 

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz wskazali, że zdecydowanie częstszym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom Covid-19, są zmiany na skórze dłoni oraz stóp.

 

Szacują, że czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują u ponad 40 proc. pacjentów chorych na Covid-19.

 

“Dzięki zaobserwowaniu tych zmian możliwe jest szybsze zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem” - napisali we wnioskach ze studium madryccy lekarze, którzy swoje badanie przeprowadzili w okresie pierwszej fali epidemii.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie