Media: Unia Europejska zakłóci dostawy szczepionki przeciw Covid-19 do Australii

Świat
Media: Unia Europejska zakłóci dostawy szczepionki przeciw Covid-19 do Australii
PAP/EPA/MARTON MONUS
Przez działania Unii Europejskiej do Australii może przybyć mniej szczepionek Pfizera - informują australijskie media

Australijczycy mogliby otrzymać więcej dawek szczepionki firmy Pfizer, ale mogą to uniemożliwić problemy z dostawą preparatu. Unia Europejska chce bowiem zmusić europejskich producentów szczepionek do rejestrowania z wyprzedzeniem zamiaru ich eksportu - informuje w czwartek australijski portal News.com.

Możliwości szczepień w Australii mogą zostać zwiększone po tym, jak firma Pfizer potwierdziła, że wkrótce może wyprodukować więcej dawek, niż początkowo sądzono. Ale ich dostarczenie nie jest pewne w związku z problemami z zaopatrzeniem w Europie.

 

Australia ma zamówienie na 10 milionów dawek szczepionki Pfizer, uważanej za najskuteczniejszą na świecie ochronę przed Covid-19. W tym tygodniu australijska administracja zatwierdziła tę szczepionkę.

 

UE chce, by koncerny zgłaszały zamiar eksportowania szczepionek

 

Louise Graham, dyrektor zarządzająca Pfizer na Australię i Nową Zelandię powiedziała komisji senackiej w czwartek, że firma może wkrótce zwiększyć tę liczbę po rozszerzeniu zdolności produkcyjnych. - Ponieważ firma Pfizer obecnie się rozwija i chce produkować znacznie więcej niż pierwotnie oczekiwano, spodziewamy się, że w przyszłości będziemy rozmawiać o możliwości zwiększenia (dostaw) - wskazała.

 

ZOBACZ: W lutym do Włoch dotrze 2,4 mln dawek szczepionek

 

Graham poinformowała, że rozmowy z rządem w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczęły, ale powiedziała, że rozpoczną się, gdy pierwsza partia zamówionych już szczepionek dotrze do Australii.

 

Tymczasem w poniedziałek unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides ogłosiła, że UE będzie wymagała od koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionki na terenie Wspólnoty, by rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar ich eksportu do państw trzecich.

 

Posunięcie to miało zakłócić plan wdrażania szczepionek w Australii, który według rządu rozpocznie się pod koniec lutego - pisze portal News.com.

 

Australia chciała zaszczepić 4 mln osób do końca marca

 

P.o. dyrektora ds. medycznych Australii Michael Kidd powiedział w czwartek, że wytyczne rządu pozostały niezmienione, określił wszelako swoje prognozy jako "ostrożne". Przyznał, że harmonogram podlega międzynarodowym problemom z dostawami.

 

Rząd zamierzał zaszczepić cztery miliony Australijczyków do końca marca, ale prezes Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego Omar Khorshid obawia się, że rozwój sytuacji może podważyć ten cel.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie