Bill Gates zszokowany "szalonymi" teoriami spiskowymi na jego temat

Świat
Bill Gates zszokowany "szalonymi" teoriami spiskowymi na jego temat
commons.wikimedia.org/ ENERGY.GOV - Ken Shipp/DOE Photo
Przedsiębiorca i filantrop Bill Gates

W wywiadzie dla agencji Reutera przedsiębiorca i filantrop Bill Gates powiedział, że był zszokowany "szalonymi" i "nikczemnymi" teoriami spiskowymi, wymierzonymi w niego w czasie pandemii koronawirusa, m.in. twierdzącymi, że używa szczepionek przeciwko Covid-19 do mikroczipowania ludzi.

Zwolennicy teorii spiskowych obrali za cel Gatesa i głównego doradcę medycznego prezydenta USA, dr Anthony'ego Fauci. "Teoria" krążąca w internecie zakłada, że obaj stworzyli wirusa SARS-CoV-2, by kontrolować światową populację, a szczepionki przeciw chorobie zawierają dający się wyśledzić mikroczip.

 

ZOBACZ: Ziemia jest płaska, a światem rządzą jaszczury z kosmosu. Skąd się biorą foliarze?

 

"Nikt nie przewidział, że ja i dr Fauci odegramy tak znaczącą rolę w tych naprawdę nikczemnych teoriach" - powiedział w środę Reuterowi współzałożyciel Microsoftu. "Jestem tym bardzo zaskoczony. Mam nadzieję, że to minie" - dodał.

 

"Dezinformacja powoduje więcej śmierci"

 

Żona Gatesa, z którą prowadzi on fundację charytatywną Bill & Melinda Gates Foundation, Melinda Gates, również odniosła się do teorii spiskowych dotyczących jej męża w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

 

"Ta dezinformacja powoduje więcej śmierci. Powoduje, że ludzie nie robią tego, co powinni (nie szczepią się - red.)" - oceniła.

 

ZOBACZ: Bill Gates: Jeszcze groźniejsze pandemie staną się naszą normalnością jak zmiany klimatyczne

 

"Jeśli zwrócisz uwagę na jedną teorię spiskową w internecie, to wiemy, że media społecznościowych będą oferować ci ich o wiele, wiele więcej" - zauważyła. "Nadszedł czas, by wprowadzić więcej regulacji rządowych dotyczących platform społecznościowych" - podkreśliła.

 

"Te rzeczy mogą się bardzo szybko rozprzestrzenić"

 

Gates odniósł się również do tego typu dezinformacji w październiku 2020 roku, mówiąc "Wall Street Journal", że to dreszczyk emocji przyciąga ludzi do teorii spiskowych, a rzetelne fakty są trudniejsze do rozpowszechnienia.

 

"Z pewnością istnieje ludzka słabość do bardzo ekscytujących informacji, na przykład, takich, że ktoś stworzył tego wirusa albo że jest jakiś spisek - te rzeczy mogą się bardzo szybko rozprzestrzenić" - powiedział.

 

ZOBACZ: Gates i Soros odpowiedzialni za pandemię? Tak uważa peruwiański sąd

 

Według niego platformy cyfrowe umożliwiają rozpowszechnianie dezinformacji "o wiele szybciej niż prawdy" i muszą znaleźć sposób na zachowanie wolności słowa, jednocześnie "spowalniając" lub opatrując adnotacjami treści, które mogą zaszkodzić zdrowiu publicznemu.

 

Małżeństwo Gatesów przekazało za pośrednictwem swojej fundacji około 36 mld dolarów na rzecz organizacji zajmujących się edukacją, opieką zdrowotną i walką z ubóstwem, w tym co najmniej 1,75 mld na walkę z Covid-19.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie