Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Wiadomo kiedy publikacja uzasadnienia

Polska
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Wiadomo kiedy publikacja uzasadnienia
Polsat News

W środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji - dowiedziała się Interia. Chodzi o decyzję z 22 października, kiedy sędziowie orzekli, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny poinformował na swojej stronie internetowej, że zdania odrębne do uzasadnienia wyroku ws. przepisów aborcyjnych zgłosili trzej sędziowie: Jarosław Wyrembak, Mariusz Muszyński i Zbigniew Jędrzejewski.

 

Jak dowiedziała się Interia, uzasadnienie wyroku, do którego zostaną dołączone pisemne uzasadnienia zdań odrębnych, zostanie opublikowane w środę.

 

Wyrok Trybunału

 

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją orzeczenia. 

 

Uzasadnienia zdań odrębnych

 

Zdania odrębne od tej decyzji zgłosili sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. W piątek po godzinie 14:00 Trybunał Konstytucyjny podał, że wyżej wymienieni sędziowie złożyli już swoje pisemne uzasadnienia. 

 
 
"Zgłoszone zostały również przez trzech sędziów zdania odrębne do samego uzasadnienia wyroku i dwóch sędziów złożyło już pisemne uzasadnienia swoich  zdań odrębnych do uzasadnienia wyroku w sprawie K 1/20" - poinformowano.

 

Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK zgłosili sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.

 

Protesty po orzeczeniu TK

 

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

Decyzja TK wywołała falę protestów w całej Polsce; w mniejszej skali, niż jesienią, trwają one do teraz. 

 

ZOBACZ: Manifestacja Strajku Kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała 11 osób

 

W środę, 20 stycznia w Warszawie m.in. w okolicy ronda de Gaulle'a, pl. Trzech Krzyży, Sejmu, a także ronda Dmowskiego odbył się kolejny z protestów Strajku Kobiet.

 

Doszło do przepychanek policji z demonstrantami, którzy próbowali przebić się przez kordon, który utworzyła policja. Kilku osobom - po użyciu gazu łzawiącego - w tym policjantom, pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe.dsk/ml/ Interia, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie