Pozostałości okrętu odnalezione w Lizbonie. Mają ponad 400 lat

Świat
Pozostałości okrętu odnalezione w Lizbonie. Mają ponad 400 lat
pixabay
Statek został znaleziony podczas prac na starym mieście Lizbony

Kilka metrów pod ziemią, w starej części Lizbony, robotnicy budowlani odkryli pozostałości pochodzącego z XVII w. okrętu. Archeolodzy nie mają wątpliwości, że jednostką tą portugalscy żeglarze odbywali podróże przez Atlantyk.

Jak poinformowała w środę rozgłośnia Observador, znaleziony szkielet okrętu "jest bardzo dobrze zachowany". Dodała, że podczas robót budowlanych przy stołecznej starówce, na obszarze sąsiadującym z deltą rzeki Tag, spodziewano się natrafić na "odkrycia historyczne".

 

ZOBACZ: Odkryto najstarsze malowidło naskalne w historii. To świnka

 

"Jednostka ta miała około 27 metrów długości oraz była przygotowana do odbywania długich podróży przez Atlantyk" - poinformował w komunikacie zespół archeologów, który zbadał już znalezisko.

 

 

Archeolodzy z Portugalii stwierdzili, że nigdy na terenie tego kraju nie znaleziono lepiej zachowanego okrętu skonstruowanego w drugiej połowie XVII wieku.

 

 

"Znaleziony przedmiot ma niezwykłą wartość z punktu widzenia naukowego, a także dla dziedzictwa narodowego naszego kraju" - podsumowali portugalscy badacze.

 

 

Odnalezione pozostałości okrętu to kolejny dowód na istnienie w pobliżu lizbońskiej starówki stoczni. W ciągu ostatnich ośmiu lat podczas prac budowlanych, zazwyczaj przy konstrukcji podziemnych parkingów, odkrywano w tej części miasta podobne znaleziska.

 

rsr/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie