Ponad milion zaszczepionych osób w Polsce

Polska
Ponad milion zaszczepionych osób w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
W Polsce zaszczepionych zostało ponad milion osób - część z nich przyjęła drugą dawkę

Milion wykonanych szczepień staje się dziś faktem. 850 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę a 150 tys. drugą - przekazał w środę wieczorem na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że w środę wykonano ponad 60 tys. szczepień.

Według raportu szczepień przeciwko COVID-19 na rządowej stronie, do wtorku zaszczepionych zostało 905 tys. 457 osób. Dane są aktualizowane codziennie o 10:30.

 

"1.000.000 wykonanych szczepień staje się dziś faktem! 850 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę a 150 tys. drugą" - przekazał w środę wieczorem minister zdrowia.

 

ZOBACZ: Pacjenci usunięci z kolejki do szczepień. Interweniuje NFZ

 

Po szczepieniach doszło do co najmniej 494 niepożądanych odczynów. Ponad 2 tys. 486 dawek musiało zostać zutylizowanych.

Zamówione 87 mln dawek

"Polska w sumie zamówiła 87 mln dawek szczepionek" - wyjaśniła w środę naczelnik ds. mediów Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

 

Dodała także, że Polska zamówiła dawki szczepionek z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r. (z puli dawek dodatkowych 100 mln), jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach obu tych zamówień Polska kupi dodatkowo ponad 25 mln dawek, które, zgodnie z zobowiązaniami producenta, będą dostarczane w II i III kwartale 2021 roku. Każda z umów zawarta jest w formule 200 mln plus 100 mln dawek.

 

Równocześnie wyjaśniła, że na 87 mln szczepionek składa się po pierwsze pula 62 mln szczepionek z pięciu firm: Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech (pierwsza umowa na 16 mln dawek z puli 200 mln). Ujęto ją w Narodowym Programie Szczepień przyjętym przez rząd w grudniu 2020 roku.

8,5 proc. populacji UE

Pochrzęst-Motyczyńska zaznaczyła, że decyzja dotycząca zamówienia dodatkowych 25 mln dawek opierała się nie tylko na ogólnej liczbie możliwych do zakontraktowania dawek, ale także na terminach dostaw, które producenci zadeklarowali jako możliwe do realizacji. Przypomniała, że wolumen każdej umowy jest dzielony na kwartały.

 

"Warto podkreślić, że druga umowa z Pfizer/BioNtech (KE ogłosiła zawarcie tej umowy 6 stycznia 2021 r.) obejmuje dwie pule (pierwsza - 200 mln plus druga - 100 mln)" - powiedziała.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Minister zdrowia zapowiada kontrolę

 

Pierwsza pula ma być dostarczana w II i III kwartale 2021 i do tej puli z racji terminów dostaw Polska przystąpiła. Natomiast druga pula ma być dostarczana na przełomie 2021 i 2022 r. i z racji późnego terminu dostawy Polska nie przystąpiła do podziału tej puli.

 

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepień, w których uczestniczy Polska pula dawek szczepionek dzielona jest w zależności od udziału ludności danego kraju w populacji UE. Polacy stanowią około 8,5 proc. wszystkich mieszkańców UE.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie