Pandemiczne kłopoty biznesu. Coraz więcej niewypłacalnych firm

Polska
Pandemiczne kłopoty biznesu. Coraz więcej niewypłacalnych firm
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
W ostatnim kwartale 2020 roku zanotowano w Polsce największą liczbę niewypłacalności w historii

Nigdy wcześniej nie było w Polsce tak dużo niewypłacalnych firm jak w 2020 roku. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano informację o 1293 niewypłacalnościach. To liczba o 32 proc. większa niż w 2019 roku. Z prognoz Euler Hermes wynika, że w 2021 roku może być jeszcze gorzej.

W czwartym kwartale minionego roku mieliśmy w Polsce najwyższą liczbę niewypłacalności w historii. Było ich o 20 proc. więcej niż w trzecim kwartale. Ryzyko nie jest rozłożone równomiernie - nie tylko branżowo, ale i geograficznie. Najbardziej dotknięte wzrostem liczby niewypłacalności są regiony ze znacznym udziałem usług transportowych i turystycznych - głównie województwa z Polski północno-zachodniej, a także świętokrzyskie.

 

Efekt domina

 

Niewypłacalność to niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkująca upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego. Wiążą się z brakiem środków na pokrycie zobowiązań u dostawcy, co może powodować efekt domina, czyli kłopoty finansowe kolejnych firm.

 

W 2020 roku największy wzrost skali problemów zakończonych niewypłacalnością zanotowały firmy działające w sektorach transportu (70 proc.) i usług (69 proc.). Na przeciwnym biegunie lokuje się handel, ale głównie hurtowy, bo to on w ciężkich czasach "rozdaje karty". W handlu detalicznym liczba niewypłacalności w ciągu roku wzrosła o 35 proc.

 

ZOBACZ: "To jest normalne, że przedsiębiorcy się otwierają, skoro rząd nie słucha ludzi"

 

- Przyczyną tak złych rezultatów jest pandemia i związane z nią ograniczenia oraz utrudnienia. Widać to po niechlubnym rekordzie upadłości w usługach oraz w transporcie, zarówno towarowym jak i pasażerskim. Nigdy w historii nie było tak dużych wzrostów liczby niewypłacalności, rzędu 70 proc., jak w tych sektorach - komentuje Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

 

 

 

Niestety, przedsiębiorcy prawdopodobnie dłużej będą musieli działać w warunkach dużego ryzyka finansowego. Z prognoz Euler Hermes wynika, że w tym roku nastąpi kolejny znaczny wzrost liczby niewypłacalności, zarówno w Polsce (o 17 proc.), jak i na rynkach eksportowych (o 25 proc.).

 

Cicha śmierć małych firm

 

W dodatku, to co oficjalnie wiemy o problemach finansowych polskich przedsiębiorstw, to tylko wierzchołek góry lodowej. Prawdopodobnie wiele firm mniejszych (głównie rodzinnych) upada bez żadnego sygnału. Często nie wyrejestrowują działalności lub robią to z dużym opóźnieniem. To mało eksponowane w statystykach zjawisko stwarza duże ryzyko dla dostawców zaskakiwanych z dnia na dzień brakiem płatnościach za swoje produkty i usługi.

 

Jak zauważa Euler Hermes, wielu przedsiębiorców z dużym wyprzedzeniem rozpoczyna postępowania naprawcze. Jest to posunięcie jak najbardziej słuszne i korzystne dla nich, bo zwiększa szanse powodzenia restrukturyzacji. Z drugiej jednak strony przenosi problem jak wirus - w krótkim czasie na dużą liczbę kolejnych firm.

 

ZOBACZ: Kilkaset osób bez masek w nyskim klubie. Dyskoteki w Tarnowie i na Podhalu

 

- Obecny kryzys to pierwsza recesja w Polsce od 30 lat. Rządowa kroplówka finansowa pozwoliła przetrwać pierwszy szok, ale nie wyposażyła firm w kapitał na ponowny rozruch. Ponieważ kredytodawcy najchętniej pożyczają firmom będącym w bezpiecznej sytuacji, to cała rzesza pozostałych przedsiębiorstw będzie musiała operować kapitałem w postaci towarów i usług od dostawców - podsumowuje Tomasz Starus z Euler Hermes.

 

Jego zdaniem, właściciele większości polskich firm w tym roku będą zdawać najtrudniejszy w historii test z zarządzania i przedsiębiorczości - bez możliwości poprawek i drugiego podejścia do egzaminu. Co gorsza, strat raczej nie da się odrobić poprzez ratowanie się eksportem, gdyż na rynkach zagranicznych sytuacja też jest trudna.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie