Brakuje miejsc w portugalskich szpitalach. Rząd apeluje, by kraje UE przyjęły chorych na Covid-19

Świat
Brakuje miejsc w portugalskich szpitalach. Rząd apeluje, by kraje UE przyjęły chorych na Covid-19
PAP/EPA/MARIO CRUZ
Od początku stycznia w Portugalii systematycznie rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem.

Rząd Portugalii wezwał inne państwa UE do pomocy w walce z epidemią Covid-19. Ma ona polegać m.in. na przyjmowaniu przez szpitale innych krajów Portugalczyków zakażonych koronawirusem.

Jak powiedział podczas środowej konferencji w Lizbonie sekretarz stanu ds. zdrowia Antonio Lacerda Sales, władze Portugalii w najbliższym czasie "sfinalizują procedurę ubiegania się o zagraniczne wsparcie".

 

Rozmowy z Hiszpanią i Niemcami

 

Według planów rządu Antonia Costy pomoc, jakiej państwa UE mogłyby udzielić Portugalii, nie ogranicza się tylko do przyjmowania chorych pacjentów, ale również może dotyczyć dostaw sprzętu medycznego i ochronnego.

 

Media twierdzą, że wśród dwóch unijnych krajów, z którymi rząd Portugalii prowadzi już zaawansowane rozmowy o pomocy w walce z epidemią, są Hiszpania oraz Niemcy.

 

ZOBACZ: Hiszpania nie wpuści turystów na wakacje? Premier: musimy zaszczepić 70 proc. populacji

 

W środę lizboński tygodnik "Expresso" ujawnił, że służby medyczne Portugalii prowadzą już w sprawie transferu pacjentów rozmowy z władzami wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Gazeta twierdzi, że zainfekowani Portugalczycy mieliby trafić na oddziały intensywnej terapii w szpitalu w Vigo.

 

Dramatyczna sytuacja w portugalskich szpitalach

 

Od początku stycznia w Portugalii systematycznie rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem. Notowane powyżej 10 tys. przypadków dzienne infekcje ograniczają też możliwości pracy pięciu polowych szpitali. Ich kierownictwo twierdzi, że już podczas najbliższego weekendu może w nich zabraknąć łóżek.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Portugalii. Rząd chce wysyłać chorych na Covid-19 za granicę

 

W środę ministerstwo zdrowia Portugalii poinformowało, że nasila się epidemia Covid-19. Podczas ostatniej doby w kraju zanotowano rekordową liczbę zakażeń oraz zgonów, odpowiednio 15 tys. i 293. Nienotowana wcześniej jest też liczba zainfekowanych koronawirusem pacjentów w szpitalach – 6,6 tys.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie