Rośnie poparcie dla ruchu Szymona Hołowni. Najnowszy sondaż

Polska
Rośnie poparcie dla ruchu Szymona Hołowni. Najnowszy sondaż
PAP/Marcin Obara
Rośnie poparcie dla Szymona Hołowni

Polska 2050 Szymona Hołowni wróciła do najlepszych notowań z zeszłego roku i ma dziś ponad 16 proc. poparcia; jednocześnie spadło poparcie dla PiS (z 33,6 do 32,5 proc.) oraz KO (z 24 do 21 proc.) - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, który publikuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że jeśli ktoś może mówić o noworocznym bonusie, to jest to Szymon Hołownia. Jego ugrupowanie wróciło do najlepszych notowań z zeszłego roku i ma dziś ponad 16 proc. poparcia. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu na koniec listopada ub.r." - czytamy w "DGP".

 

"Minimalnie - jak informuje gazeta - w stosunku do ostatniego sondażu, osłabiło się poparcie dla PiS – z 33,6 do 32,5 proc. – oraz dla Koalicji Obywatelskiej, która ma 21 proc. (zamiast 24 proc.). Nieco wzrosła sympatia do Lewicy – do 10 proc." - podaje gazeta.

 

ZOBACZ: Hołownia: Polska 2050 jest gotowa wziąć odpowiedzialność za państwo

 

Z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM wynika ponadto, że poza Sejmem znalazłyby się dwa ugrupowania: Konfederacja z wynikiem 4,6 proc. oraz PSL-Koalicja Polska – 3,6 proc.

 

Bez większości sejmowej

 

Badanie - jak czytamy - wskazuje ponadto, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, to PiS straciłby większość, a w grę wchodziłby układ KO, Polski 2050 i Lewicy; frekwencja wyniosłaby 52 proc.

 

Według "DGP", przeliczenie wyników sondażu na mandaty pokazuje, że jedyna możliwa większość rządowa w takim układzie to KO, Polska 2050 oraz Lewica, które łącznie miałyby 260 mandatów. 

 

Lider rankingu zaufania

 

Dobre wyniki w sondażu poparcia dla partii politycznych to nie jedyny powód do radości dla Szymona Hołowni. Polityk w styczniu ponownie został liderem rankingu zaufania. Ufa mu 50 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.). Nieufność wobec Hołowni wyraziło 21 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.); obojętność zadeklarowało 17 proc. ankietowanych.

 

Znajdujący się na drugim miejscu w rankingu prezydent Andrzej Duda cieszy się 49-procentowe zaufaniem (spadek o 1 pkt. proc.). Nieufność wobec prezydenta zadeklarowało 38 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.), a obojętność - 9 proc. badanych.

 

Na trzecim miejscu znalazł się premier Mateusz Morawiecki; zaufanie wobec niego zadeklarowało 44 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.), nie ufa premierowi 43 proc. respondentów (tyle samo, ile przed miesiącem); obojętność zadeklarowało 9 proc.

dsk/zdr/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie