Pracował nad stworzeniem Nowiczoka. Teraz twierdzi, że wynalazł lek na Covid-19

Świat
Pracował nad stworzeniem Nowiczoka. Teraz twierdzi, że wynalazł lek na Covid-19
Pixaaby/jarmoluk
Rosyjski naukowiec ogłosił wynalezienie leku na Covid-19

Jeden z kontrowersyjnych, rosyjskich naukowców ogłosił, że znalazł lek na koronawirusa. Substancja czeka na akceptację ministerstwa zdrowia. Przed laty Leonid Rink pracował nad Nowiczokiem - gazem bojowym, którym w 2020 roku próbowano otruć Aleksieja Nawalnego.

Leonid Rink, jeden z naukowców który pracował nad stworzeniem Nowiczoka chce pomóc w walce z pandemią. Rosjanin twierdzi, że znalazł skuteczny lek przeciw koronawirusowi.

 

"Immofon" powstał z połączenia dwóch preparatów znanych do tej pory z leczenia trądu oraz substancji wspomagającej metabolizm. Jak ogłosił Rink w państwowej, rosyjskiej telewizji, substancja czeka już na certyfikat od ministerstwa zdrowia.

 

Nie wiadomo czy i kiedy preparat może zostać zaakceptowany. W czasie testów przeprowadzonych na 700 wolontariuszach nie odnotowano żadnych przypadków zakażeń ani zgonów.

 

ZOBACZ: Udawała lekarkę i robiła fałszywe testy na koronawirusa. Oszukała zakażonych

 

Lek ma - zdaniem naukowca - zarówno własności immunologiczne, jak i i antywirusowe. Ponadto wspiera odbudowę komórek po wytężonej pracy układu odpornościowego - co bardzo ważne u pacjentów, którzy walczą z Covid-19. Preparat może być też wsparciem w zwalczaniu innych chorób np. alergii, reumatoidalnych zapaleniach stawów czy białaczki. 

 

Nowiczokiem próbowano otruć Nawalnego

 

Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny został przetransportowany do Berlina. 6 października 2020 roku Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka Nowiczok porażającego układ nerwowy.

 

Ta sama substancja została użyta w 2018 roku w Salisbury, na południu Anglii, przy próbie zabójstwa podwójnego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córki. 

dsk/zdr/ independent.co.uk, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie