Szli śpiewając hymn. Film ze zdobycia przez Nepalczyków K2

Świat
Szli śpiewając hymn. Film ze zdobycia przez Nepalczyków K2
Twitter/Nirmal Purja MBE
Historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik dokonało 16 stycznia o godz. 16.58 czasu pakistańskiego (o 12.58 czasu polskiego) 10 Nepalczyków-Szerpów

"Ramię w ramię, szliśmy razem na szczyt, śpiewając hymn nepalski. Wszyscy zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed osiągnięciem szczytu, aby zrobić ostatnie kroki razem jako zespół, aby zaznaczyć ten historyczny wyczyn" - napisał w mediach społecznościowych Nirmal Purja. On i dziewięciu innych Nepalczyków przed tygodniem jako pierwsi na świecie zdobyli zimą K2 (8611 m) w Karakorum.

Historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik dokonało 16 stycznia o godz. 16.58 czasu pakistańskiego (o 12.58 czasu polskiego) 10 Nepalczyków-Szerpów z trzech komercyjnych wypraw: Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

 

ZOBACZ: Polacy świadkami śmierci na K2. "Sergi nie miał szans na przeżycie"

 

W niedzielę na Twitterze Nirmal Purja opublikował wideo przedstawiające chwilę zdobycia K2. "Brat z bratem, ramię w ramię, szliśmy razem na szczyt, śpiewając hymn nepalski. Wszyscy zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed osiągnięciem szczytu, aby zebrać się razem i zrobić ostatnie kroki jako zespół, aby zaznaczyć ten historyczny wyczyn".

 

 

Jak dodał w kolejnych wpisach, jest bardzo dumny ze wszystkich członków zespołu i jedności, która udowodniła, że nic nie jest niemożliwe. 

 

Purja zwrócił również uwagę na problem globalnego ocieplenia. "Globalne ocieplenie i zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat. Rasa ludzka musi się zjednoczyć, aby stawić czoła najbardziej zagrażającemu kryzysowi epoki. Jeśli się zjednoczymy, wszystko stanie się możliwe" - napisał. 

 

pgo/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie