Niemcy wprowadzają kolejne restrykcje. Bronią się przed nową mutacją koronawirusa

Świat
Niemcy wprowadzają kolejne restrykcje. Bronią się przed nową mutacją koronawirusa
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Poza zmianami na granicach, rząd Niemiec zaostrzył także obowiązujące już restrykcje

Niemcy wprowadzają od tego weekendu nowe obostrzenia. Mają one powstrzymać falę zakażeń związaną przede wszystkim ze zmutowaną wersją koronawirusa, która cechuje się większą zaraźliwością. Nowe restrykcje obowiązywać będą do połowy lutego.

Zmiany w niemieckich przepisach dotyczą m.in wjazdu na teren tego kraju. Ograniczenia przy wjeździe dotyczyć będą obywateli krajów tzw. wysokiego ryzyka. Czyli takich, w których na 100 tys. mieszkańców przypada 200 nowych przypadków zakażenia.

 

Osoby z tych państw muszą przed wjazdem mieć wykonany test. Najwcześniej 48 godzin przed przybyciem. 

 

Ograniczenia na granicach  

 

Takie zmiany dotkną obywateli Litwy, Łotwy, Estonii, Czech oraz Hiszpanii i Portugalii. Polska do tej grupy nie została zakwalifikowana, co oznacza, że dla Polaków zmian przy przekraczaniu niemieckiej granicy nie będzie. 

 

ZOBACZ: Przedłużone restrykcje w Niemczech. Media piszą o "longdownie"

 

Ponadto, osoby z krajów uznanych przez rząd Niemiec za grupę tzw. wysokiego ryzyka, będą także zobowiązane do uzupełnienia elektronicznego formularza, który trafi następnie do niemieckich urzędów ds. zdrowia, odpowiedników polskich sanepidów. Za niewypełnienie takiego dokumentu grożą mandaty. 

 

Wyjątki od tej reguły dotyczą pracowników transgranicznych. Oni są zwolnieni z wymogu posiadania negatywnego wyniku testu przy przekraczaniu granicy. Inną decyzję podjęły jednak rządy landów Meklemburgii oraz Saksonii. Tamtejsze władze oczekują testów od pracowników spoza terytorium Niemiec. 

 

Surowsze restrykcje 

 

Poza zmianami na granicach, rząd Niemiec zaostrzył także obowiązujące już restrykcje. Od tego weekendu Niemcy zobowiązani są do poruszania się w maseczkach typu FFP2 lub chirurgicznych podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej oraz w sklepach. 

 

WIDEO: Niemcy bronią się przed mutacją koronawirusa. Od weekendu nowe restrykcje

  

 

Tylko w takich medycznych maseczkach można będzie wejść na pokład samolotu. Niemiecka linia lotnicza Lufthansa wprowadziła już ten wymóg. 

 

Ponadto pracodawcy, którzy mają możliwość wysłania pracowników na prace zdalną, będą zobowiązani to zrobić. Nowe zasady decyzją kanclerz Angeli Merkel będą obowiązywać do 15 lutego.

 

Na początku lutego ma zostać zwołane spotkanie spotkanie premierów landów wraz z kanclerz Niemiec, na którym zapadną decyzje dotyczące dalszych obostrzeń.

laf/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie