Demonstracje w obronie Nawalnego. Kolumna wojskowa w drodze do Moskwy

Świat
Demonstracje w obronie Nawalnego. Kolumna wojskowa w drodze do Moskwy
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Demonstracje w obronie polityka zapowiedziano w 93 miastach Rosji

Na demonstracjach w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które odbywają się w sobotę w Rosji, policja zatrzymała 237 osób osób. Na drodze dojazdowej do rosyjskiej stolicy zauważono kolumnę sprzętu wojskowego zmierzającą do Moskwy.

Demonstracje w obronie polityka zapowiedziano w 93 miastach Rosji. Władze ostrzegły, że zgromadzenia nie uzyskały zezwolenia i przypomniały o odpowiedzialności za udział w takich zgromadzeniach. W ostatnich dniach policja zatrzymywała organizatorów i aktywistów, niektórzy otrzymali już karę aresztu administracyjnego. 

 

Do tej pory odbyły się one już w wielu miastach we wschodnich regionach Federacji Rosyjskiej. Zatrzymanych zostało 237 osób - podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. W Moskwie na placu Puszkina zatrzymana została Lubow Sobol, współpracowniczka Aleksieja Nawalnego. 

 

Najpierw poinformowano o sytuacji w Chabarowsku, gdzie policja zatrzymała 17 osób i w Jużnosachalińsku - dziewięć. Pięciu demonstrujących zostało zatrzymanych w Błagowieszczeńsku, czterech w Jakucku - tam ludzie demonstrowali mimo mrozu sięgającego minus 50 st. Celsjusza. Na demonstracji we Władywostoku zatrzymanych zostało czterech uczestników, a jedna osoba - w Irkucku.

 

 

Dane te podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

 

60 osób zostało zatrzymanych w centrum Moskwy - podał portal MBCh Media. Do zatrzymań, które portal określa jako "chaotyczne", doszło na półtorej godziny przed demonstracją zwołaną przez zwolenników opozycjonisty.

 

ZOBACZ: Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem

 

Najwięcej ludzi przyszło na protest w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie. Na centralnym placu zebrało się około tysiąca osób. Policja zablokowała sąsiadujące ulice i nie pozwoliła na pochód przez centrum miasta. Jeszcze przed rozpoczęciem protestu zatrzymany został koordynator sztabu Nawalnego w Chabarowsku Aleksiej Worsin. Sztab ten podał, że na akcji zatrzymanych zostało kilkadziesiąt osób, a więc więcej niż wynika z danych OWD-Info.

 

WIDEO: demonstracje w obronie Aleksieja Nawalnego

  

Jak oszacował portal MBCh Media, w sobotnich protestach w obronie Aleksieja Nawalnego wzięło dotąd udział około 15 tys. ludzi.

 

Kolumna wojskowa w drodze do Moskwy

 

Kolumnę sprzętu wojskowego zmierzającą do Moskwy zauważono w sobotę na drodze dojazdowej do rosyjskiej stolicy - poinformował korespondent niezależnego portalu Meduza.

 

Portal pisze, że na razie nie wiadomo, czy pojawienie się sprzętu wojskowego na autostradzie M7 z kierunku wschodniego jest związane z planowaną w Moskwie akcją w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

 

Każdy przypadek prowokacji wobec policji, a także niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy będzie przedmiotem dochodzenia - zapowiedziało w odpowiedzi na odbywające się wydarzenia MSW Rosji.

 

Rzeczniczka resortu Irina Wołk powiedziała, że w ten sposób MSW ostrzega "obywateli planujących udział w publicznych zgromadzeniach, odbywających się bez zezwolenia".

 

emi/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie