Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem

Świat
Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego. Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem
PAP/EPA/NAVALNY PRESS TEAM / HANDOUT

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaapelował do niego o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Szef Rady Europejskiej poinformował Putina o "głębokim zaniepokojeniu w UE i jej państwach członkowskich" wydarzeniami związanymi z Nawalnym i wezwał do "pełnego i bezwarunkowego poszanowania" jego praw.

 

Michel oświadczył Putinowi, że UE apeluje do Rosji o szybkie uwolnienie Nawalnego i kontynuowanie śledztwa w sprawie zamachu na niego "z zachowaniem pełnej przejrzystości i bez dalszej zwłoki".

 

ZOBACZ: "Kolejna próba zastraszenia", "nie złamią go więzieniem". Politycy po zatrzymaniu Nawalnego

 

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował też Putina o zamiarze zorganizowania na marcowym szczycie UE strategicznej debaty na temat stosunków UE-Rosja.

 

Nawalnego próbowano otruć nowiczokiem

 

Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność.

 

Na żądanie rodziny został przetransportowany do Berlina. 6 października 2020 r. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła, że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka porażającego układ nerwowy - nowiczok.

 

Nawalny został zatrzymany 17 stycznia na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Berlina. Nakazem sądu został umieszczony w areszcie na 30 dni, do 15 lutego. Rosyjskie służby więzienne domagają się bezwzględnego wykonania wobec niego zawieszonego wyroku, wydanego pięć lat temu. Decyzję o tym sąd podejmie 2 lutego.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie