Andrzej Olechowski: nikt nie zna dziś programu Platformy Obywatelskiej

Polska
Andrzej Olechowski: nikt nie zna dziś programu Platformy Obywatelskiej
Polsat News
Andrzej Olechowski w "Gościu Wydarzeń"

- Brakuje mi energicznej i odświeżonej, chcącej gryźć trawę Platformy Obywatelskiej, walczącej nie po to, by odzyskać władzę, ale po to, by coś zmienić - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Andrzej Olechowski, jeden z założycieli ugrupowania. Zapytany o program PO, odparł, że "nikt go nie zna".

- Świętowanie 20. rocznicy powstania Platformy jest przełożone na później - przypomniał na początku rozmowy Andrzej Olechowski. Dodał, że z tej okazji wypije "małego szampana".

 

- Nigdy nie podjąłem decyzji bardziej brzemiennej w skutki, niż powołanie wraz z Maciejem Płażyńskim i Donaldem Tuskiem Platformy Obywatelskiej - powiedział. Dodał, że to jedna z głównych partii, która rządziła przez osiem lat. - Nie jestem jej "kontent", ale to nie znaczy, że nie chylę kapelusza przed jej rozwojem - przyznał. 

 

"Musi czymś zachwycić Polaków"

 

Mówiąc o powodach swojego odejścia z PO, stwierdził, że ugrupowanie "straciło busolę, przestało być partią, która o coś walczy i coś z tego zostało do dziś". - Z jakiegoś powodu Polacy odsunęli PO od władzy i znów musi ona czymś zachwycić Polaków - dodał. 

 

ZOBACZ: "Dwa razy PO pokazała, że nie potrafi wygrać wyborów, choć były do wygrania"

 

Piotr Witwicki zapytał, które ugrupowanie jest w stanie odsunąć PiS od władzy. - Nie można tego zrobić pojedynczo. Bez współpracy partii opozycyjnych tego się nie da zrobić - stwierdził Olechowski. Zaznaczył, że "to nie może być tak, że skoro nie możemy tego drzewa obalić sami, to zbierzmy się i obalmy je razem. Trzeba powiedzieć Polakom po co my to robimy, muszą być określone programy".

 

"Każdy wiosłuje w swoją stronę"

 

- Brakuje mi energicznej odświeżonej, chcącej gryźć trawę Platformy Obywatelskiej, ale nie po to, by odzyskać władzę, ale po to, by coś zmienić - mówił. Zapytany o program PO, odparł, że "nikt go nie zna".  - W sposób dla mnie niezrozumiały, ta partia jest sparaliżowana, jeśli chodzi o prace programowe i ideowe - dodał. 

 

ZOBACZ: "Żeby wygrać Senat, trzeba znowu być razem". Budka o odejściu Burego

 

Jego zdaniem paraliż wynika z tego, że w PO jest wielu ludzi o różnych poglądach i "każdy wiosłuje w swoją stronę". - Jak znajduje się wspólny mianownik, to jest on tak rozmyty, że przestaje cokolwiek wyrażać, Platformie brakuje wyrazistości - ocenił. 

 

WIDEO: Andrzej Olechowski: nikt nie zna dziś programu Platformy Obywatelskiej

  

 

- Tam musi dojść do poważnej awantury programowej, kto ma odejść to odejdzie i wtedy ta partia będzie w stanie walczyć o wyborców - stwierdził. Ocenił, że nie należy tylko krytykować, ale i pokazywać alternatywy.

 

Protesty w Rosji po zatrzymaniu Nawalnego 

 

- My przykładamy do tego właściwą wagę, to są ważne protesty, które robią wrażenie - mówił o demonstracjach w Rosji po zatrzymaniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. 

 

Zdaniem Olechowskiego Władimir Putin "nie jest mocny, ma niskie wyniki w sondażach, ale władza Putina jest mocna". - Pytanie jest do jakiego punktu jego gotów się posunąć, by tłumić te protesty, dziś widzieliśmy, że władza była brutalna - mówił. 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj

laf/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie