Weekend bez służbowego telefonu? Parlament Europejski chce specjalnej ustawy

Biznes
Weekend bez służbowego telefonu? Parlament Europejski chce specjalnej ustawy
Pixaby/Free-Photos
Będzie można wyłączyć służbowy telefon

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do rozpoczęcia prac nad ogólnoeuropejską ustawa regulującą prawo do "cyfrowego odłączenia się od pracy". Po godzinach nie trzeba będzie odbierać służbowego telefonu czy odpisywać na wiadomości z pracy.

Pracownicy zatrudnieni na terenie Unii Europejskiej będą mogli bez żadnych konsekwencji wyłączyć służbowy telefon lub komputer po godzinach pracy. Nie będzie również obowiązku odpisywania na wiadomości czy odbierania telefonów. Nowe regulacje mają dotyczyć również weekendów i urlopów - w tym zdrowotnych i rodzicielskich. 

 

- Cyfryzacja dała pracownikom i pracodawcom wiele korzyści, w tym większą elastyczność i niezależność. Ale ma to też swoje pułapki - rośnie presja, żebyśmy byli zawsze aktywni i osiągalni, zawsze podłączeni do sieci - powiedział podczas poprzedzającej głosowanie debaty w Parlamencie Europejskim maltański europoseł Alex Agius Saliba z grupy socjaldemokratów. 

 

ZOBACZ: Unia Europejska: Możliwe zmiany w umowie handlowej z Wielką Brytanią. Europosłowie mają wątpliwości

 

Pomysł nowej europejskiej ustawy skrytykowała była polska premier Beata Szydło. - Mamy przecież w UE odpowiednie przepisy, w tym dyrektywę o czasie wolnym z 2003 r., są też odpowiednie przepisy krajowe. Czemu nie przejrzeć dotychczasowych regulacji, zamiast tworzyć kolejne prawo? – pytała.

 

Brak regulacji 

 

Europarlamentarzyści zwrócili uwagę, że w krajach Unii Europejskiej brakuje przepisów określających prawa do tzw. "cyfrowego odłączenia się od pracy". Podobne przepisy obowiązują już np. we Francji czy Belgii. Ponadto ich zdaniem w dobie pandemii prawo powinno również regulować zasady pracy zdalnej - doprecyzować godziny, warunki oraz obowiązkowe przerwy. 

 

Według badań Eurofund  od początku pandemii częstotliwość pracy zdalnej wzrosło o 30 proc.. Osoby pracujące z domu w niemal połowie przypadków przekraczają wyznaczony czas pracy, co prowadzi do wzmożenia stresu oraz dolegliwości oczu czy kręgosłupa. 

dsk/ dw.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie