Pienińska sosna z Sokolicy w łubkach. Ratują 500-letnie drzewo, które przeszło amputację

Polska
Pienińska sosna z Sokolicy w łubkach. Ratują 500-letnie drzewo, które przeszło amputację
Facebook.com/Pieniński Park Narodowy/Ewelina Zając
Sosna ze szczytu Sokolicy znalazła się na granicy przetrwania. Pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego próbują ratować sędziwe drzewo.

Słynna sosna ze szczytu Sokolicy w Pieninach (747 m n.p.m) zyskała drewniane łubki i "opatrunek", które mają ocalić uszkodzone 500-letnie drzewo przed zamieraniem. Po raz pierwszy skarłowaciała reliktowa roślina została uszkodzona przez podmuch wirnika helikoptera TOPR, który ratował poszkodowaną turystkę z rejonu wierzchołka. Na początku stycznia niepokój wywołało odłamanie kolejnej gałęzi.

Słynne drzewo będące jednym z najbardziej lubianych symboli Pienin, chętnie fotografowane przez turystów - zazwyczaj z malowniczym przełomem Dunajca w tle - zostało po raz pierwszy złamane podczas akcji ratunkowej na szczycie ponad dwa lata temu. Od tamtej pory roślina podlega postępującej degradacji.

 

"Tymczasowe wzmocnienie" na pniu

 

"Na uszkodzonym pniu sosny z Sokolicy zamontowano tymczasowe wzmocnienie w celu zabezpieczenia pnia przed ewentualnym dalszym uszkodzeniem" - poinformował w czwartek Pieniński Park Narodowy.

 

ZOBACZ: Śmigłowiec ratował kobietę w Pieninach. Złamał słynną 500-letnią karłowatą sosnę ze szczytu Sokolicy

 

"Przedstawione na zdjęciach rozwiązanie jest konieczne do czasu opracowania z zespołem arborystów skutecznego sposobu na zabezpieczenie drzewa" - głosi komunikat.

 

 

 

Druga gałąź złamana przez silny wiatr

 

Przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego poinformowali 5 stycznia, że licząca około 500 lat skarłowaciała sosna reliktowa na szczycie Sokolicy w Pieninach została uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku.

 

ZOBACZ: "Amputacja" na szczycie Sokolicy w Pieninach. Obcięli złamaną gałąź legendarnej 500-letniej sosny

 

"Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa" - poinformował Pieniński Park Narodowy.

 

 

Najpierw posmarowali ranę preparatem

 

Miejsce po odłamanej gałęzi sosny na Sokolicy zostało zabezpieczone specjalistycznym preparatem. Pieniński Park zamieścił 8 stycznia zdjęcie swojego pracownika, który wykonał prace zabezpieczające w eksponowanym terenie.

 

ZOBACZ: Złamany podczas akcji ratowniczej konar 500-letniej sosny z Sokolicy w Pieninach trafi na wystawę

 

Południowe ściany Sokolicy niemal pionowo opadają uskokami do płynącego 310 metrów niżej Dunajca. Najwyższą z nich jest rozpoczynająca się bezpośrednio pod szczytem płyta skalna o wysokości prawie 100 metrów.

 

 

Helikopter złamał pierwszą gałąź

 

W czwartek 6 września 2018 r. sosna z Sokolicy została po raz pierwszy poważnie uszkodzona przez silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej. Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zostali wtedy ok. g. 13 zaalarmowani, że na szczycie Sokolicy zasłabła turystka. Kobieta upadła i zsunęła się kilka metrów ze szczytu. Jej stan wymagał natychmiastowego przetransportowania do szpitala. Dlatego wezwano helikopter TOPR, który przyleciał z Zakopanego. Podczas wciągania poszkodowanej na pokład, podmuch wytworzony przez wirnik maszyny uszkodził symbol Pienin.

 

ZOBACZ: Ma około 500 lat. Sosna na szczycie Sokolicy uszkodzona

 

Wkrótce potem jeszcze we wrześniu uszkodzona korona została usunięta, a ranę na pniu zabezpieczono przed chorobami odgrzybowymi. Pozostawiona została jedyna żyjąca gałąź tego symbolu Pienin z mniejszą odnogą. Decyzję podjęli specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą roślin drzewiastych w japońskim stylu bonsai. Bez tej ingerencji 500-letniej roślinie zagrażałaby śmierć.

 

Odłamana w 2018 r. gałąź została poddana baniom dendrologicznym i po konserwacji ostatecznie znalazła się na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku.

 

Pienińskie sosny najstarsze w Polsce

 

Na szczycie Sokolicy jest kilka sosen reliktowych. Są to niewielkie drzewa o bardzo małym przyroście rocznym, przez co uznawane są za skarłowaciałe.

 

W latach 1995–1996 przeprowadzono badania trzech okazów. Z wyników tych badań wynika, że sosny są w wieku około 550 lat.

 

ZOBACZ: Podhalańskie GOPR odnalazło zwłoki turysty na zboczu Sokolicy

 

Oznacza to, że są to najstarsze drzewa tego gatunku w w Polsce. Informował o tym w jednym z wywiadów prof. Jan Bodziarczyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Leśnego w Krakowie.

 

Reliktowa sosna z Sokolicy jest obiektem podziwianym przez rzesze turystów. Widnieje na niemal każdej widokówce z Pienin. Obok Trzech Koron i przełomu Dunajca to sztandarowy symbol parku narodowego.

hlk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie