Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Bagdadzie. Zginęły 32 osoby

Świat
Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Bagdadzie. Zginęły 32 osoby
PAP/EPA/AHMED JALIL
32 osoby zginęły w podwójnym samobójczym zamachu

Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za czwartkowy podwójny samobójczy zamach bombowy w stolicy Iraku Bagdadzie, w którym zginęły 32 osoby, a 110 zostało rannych - poinformował organ propagandowy IS agencja Amak.

Były to pierwsze od trzech lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową Bagdadu. Samobójczy atak terrorystyczny miał także miejsce w tym samym rejonie w 2018 roku, krótko po tym, jak ówczesny premier Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad dżihadystyczną organizacją zbrojną Państwo Islamskie (IS). Zginęło wtedy 31 osób.

 

ZOBACZ: Znaleźli nagranie dżihadystów. Tak szkolą się do porwań, zamachów i morderstw

 

Do zamachów doszło, gdy w kraju panuje napięcie polityczne związane z planowanymi przedterminowymi wyborami i poważny kryzys gospodarczy oraz po redukcji przez USA liczby swoich żołnierzy w Iraku do 2500.

 

Dziesiątki ofiar

 

Liczba ofiar śmiertelnych podwójnego samobójczego zamachu bombowego w czwartek na zatłoczonym targu w stolicy Iraku Bagdadzie wzrosła do 32. 110 osób zostało rannych. Irackie MSW poinformowało, że pierwszy zamachowiec uruchomił swój pas szahida na targu odzieży używanej na placu Tajaran. Gdy tłum ludzi zebrał się, by pomóc poszkodowanym, drugi zamachowiec samobójca zdetonował swoje materiały wybuchowe.

 

dsk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie