Donald Trump skazany na śmierć. Uznany za winnego zbombardowania szkolnego autobusu

Świat
Donald Trump skazany na śmierć. Uznany za winnego zbombardowania szkolnego autobusu
PAP/EPA/Chris Kleponis
Wyrok wydał sąd kontrolowany przez ruch Huti

Jemeński sąd podlegający ruchu Huti skazał na śmierć 10 osób. Wśród nich są m.in. prezydent USA Donald Trump, król Arabii Saudyjskiej i prezydent Jemenu. Polityków i dowódców wojskowych uznano za winnych śmierci 51 cywilów, w tym 40 dzieci, które zginęły w bombardowaniu Dahyan.

Huti to jemeński ruch polityczno-militarny skupiający plemiona zajdyckie zamieszkujące głównie północno-zachodni rejon kraju. Od 2015 r. ruch jest jedną ze stron konfliktu w wojnie domowej. W opozycji do prezydenta Abda Rabbuha Mansura Hadiego działają jeszcze m.in. Al Kaida oraz Państwo Islamskie, a każda z tych grup jest wobec wroga wobec pozostałych. Siły rządowe wspiera z kolei koalicja państw, którym przewodzi Arabia Saudyjska.

 

ZOBACZ: Donald Trump zakażony koronawirusem. Z limuzyny pozdrawiał swoich fanów

 

To właśnie saudyjski nalot na market w kontrolowanym przez Huti Dayhan doprowadził we wrześniu 2018 r. do śmierci 51 osób, w tym 40 dzieci. Bomby doszczętnie zniszczyły szkolny autobus.

 

Sąd w Sadzie, kontrolowany przez Huti uznał w czwartek, że pełną odpowiedzialność za bombardowanie w Dayhan ponosi 10 osób.

Śmierć i ...10 mld dolarów odszkodowania

Wśród obwinionych o zabójstwo są m.in. prezydent USA Donlad Trump, król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd, saudyjski książę Muhammad ibn Salman, dowódca saudyjskich sił powietrznych, a także prezydent Jemenu - przekazała jemeńska agencja informacyjna Saba, która w 2015 r. została przejęta przez Huti. Informacje te potwierdziła także telewizja Arabi21.

 

ZOBACZ: Turcja zestrzeliła dwa syryjskie samoloty i zbombardowała lotnisko w Aleppo

 

Na ogłoszeniu wyroku nie stawił się nikt z oskarżonych. Sąd uznał zaocznie, że za popełnienie "zbrodni wojennej" wszyscy wymienienii przywódcy zasługują na kary śmierci. Dodatkowo oskarżeni mają zapłacić w sumie 10 miliardów dolarów odszkodowania na rzecz rodzin zabitych.

 

W 2018 r. Sąd Najwyższy Jemenu wydał wyrok, na mocy którego zdelegalizowano sąd w Sadzie. Od tej pory wszystkie wydane przez niego orzeczenia są uznawane za nieważne.

 

Z informacji portalu "The New Arab" wynika, że w ciągu trwającego od 2015 r. konfliktu zginęło co najmniej 100 tys. ludzi, głównie cywilów. Miliony straciły dach nad głową. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała konflikt w Jemenie za jedną z największych katastrof w dziejach ludzkości.

bas/hlk/ polsatnews.pl, "The New Arab"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie