Niemcy. Pacjent zmarł po ponownym zakażeniu koronawirusem. To trzeci taki przypadek

Świat
Niemcy. Pacjent zmarł po ponownym zakażeniu koronawirusem. To trzeci taki przypadek
Pixaby/1662222

Mężczyzna ze Schwarzwaldu nie przeżył kolejnego zakażenia koronawirusem. Lekarze potwierdzają, że kolejne infekcje są możliwe, ale zdarzają się niezwykle rzadko. To dopiero trzeci taki przypadek na świecie.

72-letni mieszkaniec Freudenstadt przeszedł koronawriusa wiosną 2020 roku. Druga infekcja okazała się dla niego śmiertelna. 

 

- To był wyjątkowy przypadek, po którym nie trzeba bić na alarm - powiedział Carsten Watzl, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Immunologicznego w rozmowie z agencją prasową DPA. Według ekspertów ponowne zakażenia zdarzają się niezwykle rzadko. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że ponowne zarażenie się Covid-19 nie jest możliwe.

 

Wszystko zależy od przebiegu 

 

Eksperci z magazynu "British Medical Jorunal" twierdzą, że ilość przeciwciał wytworzonych przez organizm zależy od tego, czy pacjent przeszedł chorobę łagodnie, czy ciężko. Przy delikatnym przechorowaniu organizm może nie wytworzyć przeciwciał, lub jedynie niewielką ich ilość. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Komisja Europejska zapowiada wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE

 

Według magazynu na całym świecie znanych jest tylko kilkadziesiąt przypadków reinfekcji. Większość zarejestrowanych przypadków była zazwyczaj łagodniejsza niż pierwsze infekcje, choć i tu były wyjątki.

 

Trzy zgony po reinfekcji

 

Śmierć 72-letniego z Niemiec pacjenta po ponownym zakażeniu jest dopiero trzecim takim na świecie. Kilka miesięcy temu zmarła 89-letnia Holenderka. Kobieta miała bardzo osłabiony układ odpornościowy. W grudniu izraelska gazeta podała, że ​​zmarł 74-letni mieszkaniec jednego z domów starców po przejściu pierwszej infekcji w sierpniu.

dsk/ dw.com, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie