Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Na zdjęciu: pobieranie próbki do badań pod kątem koronawirusa w Wietnamie

W Polsce o godz. 6:00 ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw Covid-19. Do tej pory w naszym kraju specyfik otrzymało około 590 tys. osób. Natomiast w Niemczech odnotowano ponad 17,8 tys. nowych przypadków koronawirusa, a także 859 zgonów. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono 56 552 przypadki zakażenia koronawirusem i 1096 zgonów osób ze zdiagnozowanym Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tylko w stanie Sao Paulo co sześć minut umiera jedna zainfekowana osoba - pisze AFP.

W pomorskich szpitalach wolnych jest 707 łóżek i 46 respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19 – podały służby prasowe wojewody. Ostatniej doby w regionie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 770 osób.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na ogólną liczbę 1738 łóżek covidowych w regionie 1031 jest zajętych. W użyciu są także 82 ze 128 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Po zidentyfikowaniu 23 292 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin Francja przekroczyła w piątek próg 3 mln zakażeń Covid-19 od początku pandemii – poinformowała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W sumie we Francji wykryto dotąd 3 011 257 przypadków koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek w Genewie, że porozumiała się z firmą Pfizer w sprawie dostaw 40 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, aby w lutym rozpocząć szczepienia w krajach o niskich dochodach w ramach programu COVAX.

Firma BioNTech zapowiedziała w piątek, że sprzeda po cenie zakupu 50 mln specjalnych igieł, które pozwolą na pozyskanie z fiolek szóstej dawki szczepionki firm BioNTech-Pfizer przeciw Covid-19. Tymczasem o dodatkowe zakupy takich strzykawek stara się Unia Europejska.

Blisko 43 tys. nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby - poinformował rząd w piątek. Potwierdził też, że zwrócił się do dowództwa armii z pytaniami w sprawie możliwych nadużyć podczas szczepień przeciw Covid-19.

 

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ofiar śmiertelnych Covid-19; w piątek odnotowano 1401 zgonów, w czwartek zmarło 1290 chorych. Premier Boris Johnson powiedział, że wzrost liczby zgonów może być spowodowany rozprzestrzenianiem się nowego, bardziej zakaźnego wariantu wirusa.

Grecja poluzuje od 1 lutego część ograniczeń przeciwepidemicznych, zezwalając na ponowne otwarcie szkół średnich po ponad dwóch miesiącach przerwy, gdyż rozprzestrzenianie się koronawirusa ustabilizowało się - poinformowały w piątek władze kraju.

W Grecji, która od początku listopada jest zablokowana z powodu nagłego wzrostu liczby infekcji, zanotowano mniejszą presję na publiczny system opieki zdrowotnej. W styczniu ponownie otwarto już szkoły podstawowe i przedszkola, sklepy detaliczne i salony fryzjerskie.

W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku drugą dawkę preparatu przeciwko COVID-19 przyjęło w tym tygodniu 306 osób. Ze względu na ograniczenie dostaw leku placówka musiała zmienić harmonogram szczepień – wstrzymano iniekcję osób z grupy zero, które miały otrzymać pierwszą dawkę.

Rząd Portugalii potwierdził w piątek kolejną rekordową liczbę zgonów w ciągu jednej doby wskutek infekcji koronawirusem – 234. Wraz z rosnącą w kraju od ponad tygodnia liczbą zmarłych władze mają trudności z przechowywaniem zwłok ofiar Covid-19.

Służby medyczne hiszpańskiego archipelagu Balearów ogłosiły w piątek wprowadzenie kwarantanny na popularnej wśród turystów wyspie Ibiza. Decyzję uzasadniono rekordową liczbą zakażeń koronawirusem.

Jak wynika z oświadczenia rządu Balearów, zakaz przybywania i opuszczania wyspy wejdzie w życie o północy z piątku na sobotę i będzie obowiązywać do 30 stycznia.

 

Powstał prototyp mobilnego punktu szczepień przeciw COVID-19, skonstruowany na bazie kontenera morskiego. Opracował go Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z firmą Diamond Module.

Zdaniem pomysłodawców kontenerowy punkt szczepień może stanowić doskonałą alternatywę dla stacjonarnych przychodni i być przydatny w miejscach trudno dostępnych.

We Włoszech ostatniej doby zarejestrowano 472 zgony na Covid-19 i 13 633 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. Za sprawą masowo wykonywanych testów błyskawicznych w aptekach wysoka jest dzienna liczba badań - 264 tysiące.

Łączny bilans zmarłych, u których zdiagnozowano Covid-19 wynosi obecnie w kraju 84 674. Jest wśród nich 298 lekarzy - podała federacja Izb Lekarskich.

 

W świętokrzyskich szpitalach wolnych pozostaje 755 łóżek i 83 respiratory dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich chorych przygotowano 1207 miejsc.

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w szpitalach przygotowano ponadto 110 respiratorów, z czego 27 jest zajętych.

Od niedzieli wszyscy przyjeżdżający do Francji, również z krajów Unii Europejskiej, będą zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa – poinformował dziennikarzy Pałac Elizejski po wideokonferencji Rady Europejskiej w czwartek.

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19, powstałej na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, wskazują, że jest ona bezpieczna i skuteczna już po podaniu jednej dawki - informuje “New England Journal of Medicine”.

Władze 60-tysięcznego Nordre Follo pod stolicą Norwegii, Oslo, zdecydowały w piątek o zamknięciu gminy z powodu wybuchu ogniska zakażeń brytyjskim szczepem koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarło dwóch mieszkańców domu opieki.

W Danii potwierdzono 464 przypadki zakażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem B.1.1.7 koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w piątek duńska agencja kontroli chorób zakaźnych (SSI).

Brytyjski typ koronawirusa rozprzestrzenia się w Danii, natomiast spada liczba nowych infekcji podstawowym wariantem SARS-CoV-2. Duński rząd poinformował, że spodziewa się, iż B.1.1.7 stanie się w kraju dominującym patogenem w połowie lutego.

Ze względu na rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa władze Francji apelują o unikanie „zbędnych” podróży między regionami kraju - oznajmił w piątek sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne. Formalnie nie ma jednak zakazu wyjeżdżania na ferie zimowe.

Od 1 lutego w niemieckich samolotach pasażerskich i portach lotniczych obowiązywać będzie noszenie medycznych lub innych maseczek o standardzie FFP2 - poinformował w piątek Federalny Związek Niemieckiej Gospodarki Lotniczej (BDL).

18-letnia studentka trafiła w piątek na krótko do aresztu w Lille na północy Francji po zorganizowaniu w swoim mieszkaniu imprezy z udziałem 60 osób - przekazały źródła policyjne.

Po ok. 900 osób dziennie ma być piątek i sobotę szczepionych na terenie szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich w Poznaniu. Od wtorku do czwartku szczepienia w tym miejscu nie odbywały się w związku z problemami z dostawą szczepionki.

Portugalskie firmy transportowe w okresie koronakryzysu walczą z "jeżdżeniem na pusto", szukając oszczędności w unikaniu konwojów powracających z podróży z opróżnioną zawartością przyczep. Pomaga im między innymi nowa platforma internetowa.

Kolejne lokale gastronomiczne w centrum Torunia zostały w piątek otwarte pomimo lockdownu, Jedna z pierogarni przyjmuje gości w reżimie sanitarnym, a lokal mieszczący się w budynku Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki od godziny 13.00 oczekuje na chętnych testerów jedzenia.

W szpitalach w woj. lubelskim wolnych jest 1130 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 oraz 116 respiratorów. Liczba łóżek covidowych jest ograniczana.

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła sprawowanie mszy świętych w kościołach tego kraju. W skierowanym w piątek do proboszczów komunikacie biskupi uzasadnili swoją decyzję nasilającą się epidemią koronawirusa.

W pięciu regionach Szwecji wstrzymano w piątek szczepienia preparatem Moderny z powodu zbyt niskiej temperatury przechowywania specyfiku podczas transportu. Połowa z 2100 dawek została już jednak wykorzystana.

W Niemczech nie da się zastosować w walce z koronawirusem strategii zero czyli wyeliminowania wszystkich ognisk jego występowania - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Berlinie niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przedstawione informacje na temat decyzji, co do obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, w najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, na której będą podejmowane ostateczne decyzje.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w piątek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie UE mogą na własną rękę negocjować z producentami szczepionek przeciwko Covid-19, których nie obejmuje wspólne portfolio.

Sąd policyjny w Brukseli uniewinnił mężczyznę oskarżonego o brak maseczki w miejscu publicznym. W uzasadnieniu podał, że generalny nakaz zasłaniania ust i nosa jest niezgodny z konstytucją.

Dzisiaj polscy medycy ruszają na Słowację. Chcemy pomoc w testowaniu Słowaków zgodnie z ich programem, zwłaszcza na terenach przygranicznych - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki przed odlotem na Słowację polskich medyków.

Ponad tysiąc osób planuje zaszczepić przeciwko COVID-19 w przyszłym tygodniu Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku. Będą to zarówno szczepienia pierwszo-, jak i drugorazowe pracowników ochrony zdrowia, a także pacjentów, którzy wcześniej zapisali się na podanie pierwszej dawki preparatu.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w piątek, że na kontynent afrykański nie dotarła jeszcze ani jedna zachodnia szczepionka przeciw Covid-19. "Czeka na nie 1,3 mld ludzi. Świat znajduje się na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej" - cytuje Ghebreyesusa portal BBC.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 8 mln osób. Ostatniej doby wykonano 45 108 testów, w tym 13 547 testów antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Producent rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V podpisał ze stroną węgierską kontrakt dotyczący dostaw tego preparatu na Węgry - poinformował w piątek minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko. Węgry będą pierwszym krajem UE, który kupi tę szczepionkę.

Monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w najbliższych 18 miesiącach to cel projektu, jaki uruchamia Agencja Badań Medycznych we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Dworczyk: na godzinę 10 w całej Polsce zostało 150 tys. wolnych terminów na szczepienia. Ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki Pfizera.

Francja będzie musiała zastosować ścisły lockdown, podobny do wprowadzonego już w Irlandii i Wielkiej Brytanii, jeśli nie uda się powstrzymać bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa - przekazał w piątek francuski epidemiolog i doradca rządu ds. pandemii prof. Arnaud Fontanet.

Wykryto 6640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 856; zmarło 346 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Dworczyk: zgodnie z umową z KE do Polski zostaną dostarczone szczepionki do końca pierwszego kwartału, które pozwolą zaszczepić 3,1 mln osób; z uwagi na ograniczenia w dostawach nie będziemy w stanie zaszczepić większej liczby osób w 1 kwartale.

WIĘCEJ: Rejestracja na szczepienia seniorów. Szef KPRM o szczegółach

Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione - podkreślił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller w PR1. Jak dodał, liczy, że Pfizer wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Poziom zaszczepienia pozwalający myśleć o znoszeniu restrykcji epidemicznych, to milion-półtora osób – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth. Węgry liczą niecałe 10 mln mieszkańców. Dodał, że rząd zlecił budowę fabryki szczepionek.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa przekroczył w czwartek w Stanach Zjednoczonych 410 tysięcy. Nowy prezydent Joe Biden, ostrzegając że jeszcze w lutym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrośnie do pół miliona, podkreślił że na pokonanie koronawirusa potrzeba miesięcy.

Liczba zachorowań na grypę sezonową we Włoszech jest na minimalnym poziomie; stwierdzono ponad pięć razy mniej przypadków niż w zeszłym roku - podała służba zdrowia. To efekt stosowania środków ochrony z powodu pandemii i "rywalizacji" między wirusami.

Do czwartku zaszczepiono przeciwko COVID-19 ok. 590 tys. osób. W piątek rozpoczynają się zapisy na szczepienia seniorów powyżej 70 lat. Rząd liczy na to, że do końca pierwszego kwartału uda się zaszczepić 3 mln osób.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w RFN wzrosła w ciągu ostatniej doby o 17 862, do 2 106 262 - wynika z danych opublikowanych w piątek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 859 osób z Covid-19, co zwiększyło bilans ofiar do 50 642.

Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień przeciw COVID-19, a jest bardzo mało prawdopodobne, żeby prywatne podmioty mogły dziś uzyskać na rynku szczepionkę - poinformował w Polskim Radiu 24 szef KPRM Michał Dworczyk.

Na koniec stycznia ograniczymy liczbę tzw. łóżek covidowych, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem do 28 tys. – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dalszy plan zakłada zejście do poziomu 25 tys. – podał.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie