Fałszowali dokumenty. Działali pod pseudonimem "Zgredek"

Świat
Fałszowali dokumenty. Działali pod pseudonimem "Zgredek"
Bundespolizeiinspektion Kriminalitätsbekämpfung Halle
Oszuści pod pseudonimem "Zgredek" fałszowali dokumenty

Oszuści z Niemiec, pod pseudonimem bohatera znanego z powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze, podrabiali i sprzedawali dokumenty. Prowadzili swój "biznes" jako "Zgredek". W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn.

Do interwencji, która ukróciła przestępczy proceder pod pseudonimem słynnego skrzata domowego Zgredka, doszło w Niemczech. Ponad 200 osób z policji w Halle oraz prokuratury we Frankfurcie przeprowadziło akcję w Magdeburgu (Saksonia-Anhalt). Przeszukano trzy mieszkania oraz miejsce, gdzie podrabiano dokumenty - informuje serwis "Bild".

 

ZOBACZ: Notoryczna oszustka. Poluje na wypożyczalnie sprzętu

 

W wyniku interwencji zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 23 do 24 lat. Pod przykrywką fikcyjnego bohatera książek i filmów mieli fałszować niemieckie dowody osobiste oraz recepty. Wśród swoich usług oferowali także m.in. dokumenty z Czech, Włoch oraz Polski.

Grozi im do 10 lat więzienia 

Podczas akcji niemieckich służb w jednym z biur odkryto ich warsztat. Funkcjonariusze odnaleźli tam m.in. pieczęcie, chemikalia oraz folie służące im do podrabiania dokumentów. Aresztowani mieli być "pod lupą" służb od 2019 roku.

 

Swój "biznes" rozkręcili w darknecie. Z informacji przekazanych przez niemiecki portal wynika, że obrót ich działalności osiągnął ok. 45 000 euro.

 

23-latek w wyniku przeprowadzonych czynności został wypuszczony na wolność. Z kolei ws. jego kompanów wydano nakaz aresztowania. Mężczyznom zamieszanym w fałszowanie dokumentów grozi kara do 10 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Po alkoholu zmienił nazwisko na Céline Dion

 

W przypadku fikcyjnego bohatera, na którym fałszerze opierali proceder, kara nie jest przewidziana. Jak żartują niemieckie media, odnosząc się do jednej ze scen z "Harry'ego Pottera" i słów skrzata, który - po otrzymaniu skarpety - powiedział: "Zgredek jest wolny".

ms/ac/ bild.de, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie