AstraZeneca nie dostarczy UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki

Świat
AstraZeneca nie dostarczy UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki
PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
KE podpisała z AstraZeneca umowę na dostawę 400 milionów dawek szczepionki

Firma AstraZeneca nie będzie w stanie dostarczyć UE uzgodnionej liczby dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje Reuters, powołując się na niemiecki serwis Bild. Firma wydała oświadczenie, w którym potwierdza te doniesienia.

AstraZeneca poinformowała 27 koordynatorów ds. szczepień w UE, że w pierwszym kwartale może dostarczyć znacznie mniej dawek szczepionki niż planowano.

 

ZOBACZ: Szczepionki Moderny trafią w poniedziałek do szpitali węzłowych


KE podpisała z AstraZeneca umowę na dostawę 400 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

 

Jak informuje austriacki serwis oe24.at, szczepionka jest "aktualizowana" w związku z pojawieniem się nowych mutacji koronawirusa.

 

Oświadczenie firmy

 

AstraZeneca wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że rozpoczęcie dostaw szczepionki do krajów UE nie będzie opóźnione. Przyznała jednak, że ze względu na usterki w produkcji dystrybucja nie przebiegnie tak sprawnie, jak zakładano. 

 

"Początkowe dostawy będą mniejsze niż pierwotnie przewidywano ze względu na spadek wydajności w zakładzie produkcyjnym" - przekazał rzecznik firmy w pisemnym oświadczeniu.

Jak dodał, firma z czasem będzie zwiększać wielkość produkcji.

 

Łatwiejsza w dystrybucji

 

Szczepionka AstraZeneca znana jako AZD7442 jest podawana w dwóch dawkach. Może być przechowywana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej sześć miesięcy, dlatego jest łatwiejsza w dystrybucji od preparatów Pfizera/BioNTech i Moderny. Jest od nich również tańsza.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70 lat

 

Substancja opiera się na niegroźnym dla człowieka, zmodyfikowanym genetycznie adenowirusie powodującym przeziębienie u małp, który wprowadza do ciała materiał genetyczny kodujący białko wywołujące reakcję immunologiczną.

 

Pierwszy pacjent został nią zaszczepiony 4 stycznia. 

 

Opóźnione dostawy szczepionki Pfizera

 

AstraZeneca to kolejny producent, który nie dostarczy szczepionki na czas. 

W połowie stycznia amerykański koncern Pfizer zapowiedział, że spowolni dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do państw UE. Firma tłumaczy to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

 

ZOBACZ: KE: Pfizer przekazał, kiedy dostawy szczepionek wrócą do normalnego poziomu


Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

dk/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie