Wścieklizna w Warszawie i okolicach. Wprowadzono restrykcje dla właścicieli zwierząt

Polska
Wścieklizna w Warszawie i okolicach. Wprowadzono restrykcje dla właścicieli zwierząt
PxHere
Wściekliznę w woj. mazowieckim wykryto u lisa

Dwie dzielnice w Warszawie - Wawer i Wesoła - oraz powiaty otwocki i miński w woj. mazowieckim są zagrożone wścieklizną. W związku z tym wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby na tym terenie; w związku z tym wprowadzono restrykcje dla właścicieli zwierząt. Stało się to po wykryciu wścieklizny u lisa w miejscowości Izabela (gmina Wiązowna).

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Decyzją wojewody, stały się nim następujące rejony: w Wawrze część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, a od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni. W Wesołej jest to część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

 

Zagrożenie także poza stolicą

 

W powiecie mińskim rozporządzenie dotyczy Sulejówka. W powiecie mińskim w gminie Halinów rozporządzeniem objęto Długą Kościelną - część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego oraz Długą Szlachecką – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także Grabinę i Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), a także Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny i miejscowość Stary Konik.

 

ZOBACZ: Światu zagraża kolejny wirus. Może zabić nawet 75 proc. zakażonych

 

Z kolei w powiecie otwockim w gminie Wiązowna są to miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.

 

Ograniczenia na obszarze zagrożonym chorobą

 

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie wolno też organizować polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Trzeba też trzymać zwierzęta gospodarskie w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego na jego granicach przy drogach poprzez umieszczenie tablic z wyraźnym napisem: "Uwaga obszar zagrożony wścieklizną zwierząt".

 

Czym jest wścieklizna?

 

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących.

 

Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie