Ksiądz miał zaatakować policjantów. Sprawą zajęła się prokuratura

Polska
Ksiądz miał zaatakować policjantów. Sprawą zajęła się prokuratura
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Ksiądz miał znieważyć policjantów oraz naruszyć nietykalność cielesną jednego z nich

Jeden z gryfickich księży miał znieważyć funkcjonariuszy policji, a jednego z nich uderzyć w twarz. Sprawą zainteresowała się prokuratura. Duchownemu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

Do incydentu z księdzem w roli głównej miało dojść w nocy 12 stycznia prz ul. Górskiej w Gryficach (woj. zachodniopomorskie). W środę portal gryfice24.online poinformował, że "duchowny miał znieważyć funkcjonariuszy z gryfickiej komendy policji oraz naruszyć nietykalność cielesną jednego z policjantów".

 

Według świadków zdarzenia policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który miał się zachowywać nieobyczajnie. "Fakt" poinformował, że chodziło o oddawanie moczu na ulicę.

 

ZOBACZ: Kościół ukarany mandatem za... zbyt głośne dzwony

 

- Podejmowaliśmy czynności wobec mężczyzny, który dopuścił się wykroczenia związanego z zanieczyszczeniem miejsca publicznego i używaniem nieprzyzwoitych słów. Mężczyzna odmówił też podania swoich danych osobowych, za co został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych - wyjaśnił w rozmowie z "Faktem" Zbigniew Frąckiewicz, rzecznik policji w Gryficach.

 

W trakcie interwencji wywiązał się awantura, podczas której mężczyzna miał uderzyć w twarz jednego z policjantów. Według "Faktu" agresorem był 63-letni ksiądz Ireneusz P. Duchowny miał być pod wpływem alkoholu.

 

Ksiądz poprosił o urlop

 

Incydentem zainteresowała się prokuratura, która skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

 

- Do Sądu Rejonowego w Gryficach wpłynął akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu prokurator zarzucił znieważenie funkcjonariuszy policji oraz naruszenie nietykalności cielesnej jednego z nich podczas i w związku z wykonywaniem czynności służbowych względem oskarżonego w dniu 12 stycznia 2021 r. - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie, Michał Tomala.

 

- Oskarżonemu za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 - dodał rzecznik. 

 

ZOBACZ: Ksiądz skazany na 10 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dzieci

 

W czwartek głos w sprawie incydentu zabrała kuria w Szczecinie.

 

"W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w Gryficach, w dniu 12 stycznia 2021 r., z udziałem księdza naszej Archidiecezji, w wyniku podjętych działań i rozmów, zainteresowany kapłan dobrowolnie poddał się karze wynikającej z postępowania prokuratorskiego - poinformował w komunikacie Ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. 

 

"Ponadto, ksiądz zobowiązał się do przeproszenia wiernych i policjantów za swoje postępowanie, poprosił o urlop w celu przemyślenia sprawy i podjęcia środków zadośćuczynienia oraz oddał się do dyspozycji Księdza Arcybiskupa" - dodał Zyga.

dk/ polsatnews.pl, gryfice24.online, Fakt
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie