Za głośne msze w Rawiczu. Ksiądz stanie przed sądem

Polska
Za głośne msze w Rawiczu. Ksiądz stanie przed sądem
Facebook/Parafia pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu
Kościół parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP

Grzywna, a nawet areszt grożą proboszczowi rawickiej parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP. Mieszkańcy skarżyli się na zbyt głośne msze św., a policja postawiła mu zarzut zakłócania ciszy i spokoju. Ksiądz tłumaczy, że za całą sprawą stoi osoba skonfliktowana z kościołem.

Wszystko zaczęło się od petycji podpisanej przez niespełna 90 osób, która trafiła m.in. do rady powiatu w Rawiczu oraz do rawickiej kurii. Mieszkańcy miasta skarżyli się na zbyt głośne msze św. emitowane z przykościelnych zewnętrznych głośników oraz dzwony, którym towarzyszyły melodie religijnych pieśni w różnych godzinach. 

 

Zarzut zakłócania ciszy

 

Sprawą zajęła się policja. - Ksiądz usłyszał zarzut zakłócania ciszy i spokoju z art. 51 kodeksu wykroczeń - poinformowała polsatnews.pl asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa policji w Rawiczu. Według tego artykułu księdzu może grozić grzywna, organicznie wolności albo areszt.

 

ZOBACZ: Kościół ukarany mandatem za... zbyt głośne dzwony

 

Zarzut dotyczy okresu od marca do września ubiegłego roku. 

 

"Uważam sprawę za parafialną, nie moją osobistą"

 

Jak przekazał Radiu Poznań proboszcz parafii, według niego za sprawą stoi osoba skonfliktowana z kościołem. Duchowny zapewnił również, że ściszył głośniki w sierpniu, kiedy takie polecenie wydała mu kuria, do której dotarło pismo parafian.

 

- Tego się nie spodziewałem, że proboszcza postawią przed sądem. W tej chwili głosy są podzielone, niektórzy ludzie są oburzeni, tym co się stało. Uważam sprawę za parafialną, nie moją osobistą. Gdyby na ogrodzie głośno grałoby moje radio, to wtedy byłaby to moja sprawa osobista. Mamy teren przy kościele, organizowaliśmy tam np. parafialny dzień dziecka czy nabożeństwa fatimskie. I co teraz? Teraz nie będzie można tego robić? - powiedział w rozmowie z rozgłośnią.

pgo/ml/ polsatnews.pl, Radio Poznań
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie