Szczepienia w Europie. Włochy chcą pozwać Pfizera za opóźnienie dostaw

Świat
Szczepienia w Europie. Włochy chcą pozwać Pfizera za opóźnienie dostaw
PAP/Łukasz Gągulski
Włochy skrytykowały koncern także w poniedziałek. Sprzeciw z Półwyspu Apenińskiego związany jest z opóźnieniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19

- Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Jego zdaniem, decyzja firmy była "jednostronna" i "niezapowiedziana".

Włoski komisarz ogłosił, że w sprawie opóźnienia dostaw i związanego z tym ewentualnego pozwu otrzymał wyrazy solidarności od przewodniczących władz wszystkich regionów kraju. Stało się to podczas specjalnej narady, w której uczestniczyli też ministrowie zdrowia i polityki regionalnej.

 

- Ochrona zdrowia obywateli nie podlega negocjacjom. Kampania szczepień nie może zostać wyhamowana, tym bardziej podanie drugiej dawki wielu Włochom, którzy już otrzymali pierwszą - oświadczył Domenico Arcuri.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Dobowy rekord zgonów w Wielkiej Brytanii

 

Wyraził również ubolewanie, że rozmowy z koncernem nie przyniosły oczekiwanego przez władze w Rzymie rezultatu.

 

"Pfizer zawiadomił o dalszej redukcji dostaw"

 

- Firma zawiadomiła nas, że w przyszłym tygodniu nie tylko nie zostaną dostarczone do Włoch dawki, które na podstawie jednostronnej i niezapowiedzianej decyzji nie zostały przywiezione w tym tygodniu, ale także, że będzie dalsza redukcja dostaw - zaznaczył.

 

Jak dodał, w związku z tą sytuacją włoskie władze dyskutowały "o podjęciu kroków na rzecz ochrony obywateli włoskich i ich zdrowia we wszystkich instancjach, cywilnych i karnych, gdzie będzie to możliwe". Decyzja o nich miała zapaść jednomyślnie.

 

Domenico Arcuri już w poniedziałek skrytykował koncern, który opóźnił dostawy szczepionek po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek. Planowaną liczbę 562 tys. zredukowano o prawie jedną trzecią.

 

Pfizer chce zwiększyć moce produkcyjne

 

We Włoszech zaszczepiono dotąd ponad 1,2 mln osób. W niektórych regionach już trwa podawanie drugiej dawki.

 

ZOBACZ: Premier Włoch: 1 mln osób zaszczepionych, jesteśmy na pierwszym miejscu w UE

 

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale.

 

Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie