Sri Lanka. Minister wypił "eliksir" na Covid-19 od "uzdrowiciela". Trafił zakażony do szpitala

Świat
Sri Lanka. Minister wypił "eliksir" na Covid-19 od "uzdrowiciela". Trafił zakażony do szpitala
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Po infekcji ministra członkowie lankijskiego rządu zaczęli odcinać się od preparatu.

Lankijski minister ds. kobiet i rozwoju dzieci na Sri Lance Piyal Nishantha de Silva trafił we wtorek do szpitala w związku z Covid-19. Minister był jednym z polityków, którzy publicznie wypili "eliksir" przeciw wirusowi promowany przez samozwańczego uzdrowiciela.

Jak podała agencja AFP, rzekomo magiczny napój na bazie miodu, gałki muszkatołowej i kolendry był w ostatnim czasie promowany przez prorządowe media oraz oficjalnie dopuszczony przez lankijskie władze do obrotu jako suplement diety. Jego twórca, samozwańczy "święty" Dhammika Bandara twierdził, że przepis otrzymał od Kali, hinduistycznej bogini śmierci i pogromczyni złych sił.

 

Ogromne zainteresowanie "eliksirem"

 

Sprzedawany w cenie prawie 50 zł za butelkę napój mający chronić przeciwko Covid-19 zyskał ogromną popularność. W grudniu w ciągu czterech dni wioskę Bandary, mimo obostrzeń, odwiedziło ponad 15 tys. ludzi, zaś publicznie miksturę spożywali lankijscy posłowie. Napój wypił wówczas odpowiedzialny za zdrowie minister Pavithra Wanniarachchi, co przyczyniło się do wzrostu popularności produktu.

 

ZOBACZ: Poszli do szamana po krew żółwia na koronawirusa. Stracili dziecko, drugie walczy o życie

 

Według agencji DPA oprócz ministra de Silvy na Covid-19 zachorowali także członkowie rodziny jednego z parlamentarzystów rządzącego Frontu Ludowego Sri Lanki, którzy również wypili rzekomo cudowny napój.

 

Fala zakażeń na Sri Lance

 

Po infekcji ministra członkowie lankijskiego rządu zaczęli odcinać się od preparatu. - Mimo że niektórzy posłowie spożyli napój, rząd go nie popiera - stwierdził minister ds. środków masowego przekazu Keheliya Rambukwella cytowany przez AFP.

 

Choć przez większą część ub.r. na Sri Lance notowano jedynie pojedyncze przypadki infekcji koronawirusem, od października kraj zmaga się z dużą falą zachorowań. Łącznie stwierdzono tam ponad 54 tys. zakażenia koronawirusem, zmarły 273 zakażone osoby.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie