Polska 2050 Hołowni na równi z KO, PSL poza Sejmem. Najnowszy sondaż

Polska
Polska 2050 Hołowni na równi z KO, PSL poza Sejmem. Najnowszy sondaż
PAP/Wojciech Olkuśnik
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę wygrałaby Zjednoczona Prawica

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 30 proc. badanych deklarujących udział w głosowaniu, na Polskę 2050 i KO po 22 proc. – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Do Sejmu weszłyby też Lewica i Konfederacja.

W sondażu zapytano o dwa warianty: taki, w którym uwzględniona jest Polska2050 Szymona Hołowni oraz taki, w którym tego ugrupowania nie ma.

 

W pierwszym wariancie sondażu chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 30 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 Szymona Hołowni, na które wskazało po 22 proc. badanych.

 

ZOBACZ: Na co w tym roku czekają Polacy? Sondaż

 

Po 10 proc. respondentów wyraziło chęć głosowania na Lewicę oraz na Konfederację.

 

Progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz'15 oraz PSL. Kukiz'15 wskazało 3 proc. badanych, a PSL - 2 proc. 1 proc. respondentów wskazał odpowiedź "inne ugrupowanie".

 

Deklarowana frekwencja wyniosła 70 proc.

 

Bez Polski 2050

 

W wariancie bez Polski 2050, na Zjednoczoną Prawicę głosowało 33 proc. badanych. Koalicję Obywatelską wskazało 29 proc. respondentów, a Lewicę - 12 proc. Chęć głosowania na Konfederację zadeklarowało 11 proc. respondentów.

 

Pod progiem wyborczym znalazły się Kukiz'15 oraz PSL. Kukiz'15 wskazało 4 proc. badanych, a PSL - 3 proc. 8 proc. respondentów wskazało odpowiedź "inne ugrupowanie".

 

ZOBACZ: CBOS: połowa Polaków oceniła mijający rok jako dobry

 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1097 osób w dniach od 15 do 18 stycznia 2021 roku.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie