Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
Na zdjęciu: malezyjscy medycy pobierają próbki do badań pod kątem koronawirusa od małego dziecka

W Meksyku odnotowano największą dzienną sumę zgonów od początku epidemii - 1584. Z kolei w Stanach Zjednoczonych łączna liczba osób zmarłych po infekcji koronawirusem przekroczyła 400 tysięcy. Natomiast Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko Covid-19.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje z Polski i ze świata dotyczące pandemii koronawirusa i jej skutków w relacji "minuta po minucie".

wka/emi/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Zjeść śniadanie, nie zapomnieć o codziennych lekach, odpowiednio się ubrać i punktualnie stawić się w punkcie szczepień – to m.in. porady lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego dla seniorów, którzy w najbliższym czasie dostaną zastrzyki przeciwko COVID-19.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 26 784 osób, a w szpitalach zmarło 310 chorych na Covid-19 – poinformowała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Od początku pandemii łączna liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła w kraju do 2 965 117, a liczba zgonów do 71 652, z czego 50 006 odnotowano w szpitalach.

Epidemia Covid-19 i towarzyszący jej kryzys gospodarczy doprowadziły od stycznia do grudnia 2020 roku do zmniejszenia udziału turystyki w PKB Hiszpanii z 12,4 proc. do 4,3 proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu organizacji turystycznej Exceltur.

Węgry otrzymały od Rosji projekt umowy o zakupie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi – powiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto agencji MTI w przerwie obrad rządu.

Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi. Ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko COVID-19 nimi nie są – wskazał RPO Adam Bodnar.

Oczekujemy, że pieniądze, które LOT otrzymał jako pomoc publiczną ze Skarbu Państwa, posłużą najpierw do przetrwania pandemii, a później do zbudowania siły LOT, by po kryzysie skutecznie mógł konkurować na rynku - powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

70,8 proc. pensjonariuszy poznańskich DPS-ów chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Do środy w poznańskich domach pomocy społecznej preparat podano łącznie 174 pensjonariuszom na 507 chętnych.

Od czwartku w Opolu będzie działała infolinia dla seniorów i niepełnosprawnych mających problem z dotarciem do punktu szczepień - poinformowała w środę rzeczniczka ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak.

W woj. śląskim jest odpowiednia liczba szczepionek do podawania drugich dawek, a także na iniekcje w domach pomocy społecznej - wynika z informacji służb wojewody. Prawie całkowicie wstrzymano podawanie kolejnych pierwszych dawek leku w grupie zero.

Pomorskie szpitale węzłowe szczepią pracowników ochrony zdrowia drugą dawką preparatu przeciw COVID-19. Zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie. Niektóre placówki wstrzymały podawanie pierwszej dawki leku osobom z grupy zero.

W niemal całej Malezji od piątku będą obowiązywały ścisłe ograniczenia w kontaktach społecznych i działalności ekonomicznej z powodu Covid-19 – poinformował w środę premier Muhyiddin Yassin. W kraju notuje się rekordowe liczby zakażeń koronawirusem.

W Hiszpanii i Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano najwyższe dzienne liczby infekcji koronawirusem. Władze obu krajów potwierdziły też w środę bliski koniec szczepień przeciw Covid-19 wśród podopiecznych domów seniora. Podawana jest im już druga, ostatnia dawka.

524 osoby zmarły we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 13 571 następnych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę włoskie ministerstwo zdrowia. Wykonano jednego dnia 279 tysięcy testów. Łączny bilans zmarłych od początku pandemii w lutym 2020 roku wzrósł we Włoszech do 83 681.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Prezydent Czech Milosz Zeman został zaszczepiony w środę w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze przeciwko Covid-19. Czeskie ministerstwo zdrowia nie wie, ile szczepionek dostanie w przyszłym tygodniu, a premier Andrej Babisz twierdzi, że informacje firm Pfizer i BioNTech nie są wiarygodne.

Iga Świątek i Hubert Hurkacz cieszą się, że są w gronie przygotowujących się do Australian Open, którzy mogli już rozpocząć w Melbourne treningi na korcie. Udało im się uniknąć "twardej kwarantanny", na którą skierowano tenisistów z lotów z zakażonymi COVID-19 na pokładzie.

Bogusław Wontor to kolejny poseł Lewicy, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Łącznie zakażonych koronawirusem jest szóstka parlamentarzystów Lewicy - wszyscy związani z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

Osiem osób w Małopolsce, według ustaleń PAP, trafiło na SOR lub było hospitalizowanych w związku z powikłaniami możliwymi po szczepieniu przeciwko COVID-19. Chodzi o pacjentów z Tarnowa i Limanowej, przy czym u zaszczepionych w Tarnowie wykryto COVID-19.

W Niemczech do 5 proc. ma wzrosnąć odsetek koronawirusów, które będą sekwencjonowane w poszukiwaniu nowych jego wariantów. Najwięcej próbek tych patogenów badanych jest w Danii i Wielkiej Brytanii.

Rząd Holandii zamierza wprowadzić, po raz pierwszy od drugiej wojny światowej, godzinę policyjną w celu dalszej walki z pandemią koronawirusa - poinformował w środę pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte. Wniosek w tej sprawie musi być jeszcze zatwierdzony przez parlament.

W małopolskich szpitalach trwają szczepienia drugimi dawkami personelu medycznego. W Szpitalu Uniwersyteckim od poniedziałku do końca tygodnia preparat przyjmie łącznie 825 osób. Szpital w Limanowej drugie dawki otrzyma w czwartek i zaszczepi nimi 75 osób – ustaliła PAP.

Lankijski minister ds. kobiet i rozwoju dzieci na Sri Lance Piyal Nishantha de Silva trafił we wtorek do szpitala w związku z Covid-19. Minister był jednym z polityków, którzy publicznie wypili "eliksir" przeciw wirusowi promowany przez samozwańczego uzdrowiciela.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sri Lanka. Minister wypił "eliksir" na Covid-19 od "uzdrowiciela". Trafił zakażony do szpitala

Rząd Litwy zezwolił w środę na powrót do szkół tym uczniom, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w domach. Resort oświaty zaprezentował pakiet dodatkowych środków w wysokości 7,5 mln euro na pokrycie kosztów związanych z nauczaniem podczas pandemii Covid-19.

31-letnia Iltusen B. podszywająca się pod lekarkę, wykonywała fałszywe testy na koronawirusa, oszukując w ten sposób kilkadziesiąt osób, w tym chorych na Covid-19 – informuje dziennik "Le Figaro".

Pierwsza grupa 25 osób bezdomnych została w środę zaszczepiona przeciwko koronawirusowi w Watykanie - podało biuro prasowe. Preparat otrzymali podopieczni urzędu papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiej będzie domagał się, by nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw szczepionek na Covid-19 i zmniejszania tych dostaw.

Seniorzy, którzy ukończyli 80 lat nadal zapisują się na szczepienia przeciw COVID-19 do punktów szczepień w różnych dzielnicach Łodzi. Wciąż są wolne terminy - powiedziała PAP rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder.

Ponad milion osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinovac w pierwszym tygodniu szczepień w Turcji - wynika z opublikowanych w środę danych tureckiego ministerstwa zdrowia.

Władze Pekinu zakazały wyjazdu z miasta 1,6 mln mieszkańców dzielnicy Daxing po wykryciu tam kolejnych lokalnych przypadków Covid-19, w tym dwóch infekcji brytyjskim wariantem koronawirusa, uznawanym za bardziej zaraźliwy – podały w środę miejscowe media.

Ponad połowa Ukraińców nie jest gotowa, by zaszczepić się przeciwko Covid-19, nawet jeśli szczepionka byłaby darmowa - wynika z opublikowanych w środę rezultatów sondażu ośrodka Rating. Coraz mniej osób boi się też zakażenia koronawirusem.

Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek szczepionki w drugim kwartale tego roku – poinformował w środę Pfizer w oświadczeniu przekazanym PAP.

Obecnie umierają osoby starsze, które zakażone zostały w okresie świątecznym i noworocznym - odpowiedział na pytanie o przyczynę utrzymującego się na wysokim poziomie wskaźnika śmiertelność na COVID19 główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.

Szczyt zakażeń koronawirusem we Francji nastąpi w marcu - przewiduje kierowniczka oddziału chorób zakaźnych w jednym z paryskich szpitali Karine Lacombe. Wirusolog Arnaud Fontanet nie wyklucza wprowadzenia przez władze ponownego lockdownu, jeśli godzina policyjna nie przyniesie spadku liczby infekcji.

W piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia - poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Obecna liczna zgonów na COVID-19 to wynik zakażeń 3-4 tygodnie temu, gdy było ich znacznie więcej niż obecnie - ocenił w rozmowie z PAP dr n. med. Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych. Dodał, że spadek niezwykle smutnej statystyki będzie widoczny za kolejne trzy tygodnie. 

Mimo lekkiej poprawy sytuacji epidemicznej - liczba nowych infekcji spada - rząd federalny i rządy krajów związkowych zdecydowały we wtorek, po blisko ośmiogodzinnej dyskusji, o przedłużeniu lockdownu w Niemczech. Niemiecka prasa termin "lockdown" zamienia w środę na "longdown", mając na myśli długotrwałą blokadę kraju (od ang. słowa long - długi).

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego, które w grudniu rozpoczęły szczepienia personelu przeciwko COVID-19, podawane są drugie dawki szczepionki. Według informacji z tych placówek, szczepienia tej grupy przebiegają zgodnie z planem.

Służby medyczne Portugalii potwierdziły zakażenie koronawirusem u trzeciego z członków rządu Antonia Costy, ministra gospodarki i cyfryzacji Pedra Siza Vieiry. Od niedzieli był on poddany kwarantannie. Potwierdzony we wtorek wieczorem pozytywny wynik badania portugalskiego ministra był, na co wskazują w środę krajowe media, spodziewany. Portal “Eco” twierdzi, że Siza Vieira sam poddał się izolacji, gdy wystąpiły u niego "niektóre objawy Covid-19".

Rozpoczęły się szczepienia drugą dawką preparatu przeciw COVID-19 – poinformował PAP w środę rzecznik szczecińskiego szpitala wojskowego. Placówka, podobnie jak inne szpitale węzłowe, ze względu na wstrzymanie dostaw szczepionek, zmieniła harmonogram szczepień grupy zero. Jak przekazał w środę rzecznik 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie Marcin Górka, placówka otrzymała dawki, które pozwolą zaszczepić ok. 90 osób z grupy, która pierwszą dawkę preparatu otrzymała trzy tygodnie temu.

Mieszkańcom Chin podano już ponad 15 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, a chińscy producenci Sinopharm, Sinovac i CanSino Biologics złożyli wnioski o przystąpienie do globalnego mechanizmu dystrybucji COVAX – ogłosiły w środę władze ChRL.

Badania potwierdziły 6919 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Zmarło 443 chorych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

- Nie wstrzymujemy żadnych szczepień w grupie +zero+, jedynie je chwilowo ograniczamy z powodu przejściowo zmniejszonych dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Osoby z grupy "zero" są nadal szczepione, tylko w mniejszym zakresie. Przede wszystkim - i zostały tutaj w pierwszej kolejności poinformowane o tym szpitale węzłowe - realizujemy szczepienia drugą dawką. To jest w tej chwili najważniejsze - podkreślił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chcemy utrzymać harmonogram szczepień grupy powyżej 70. roku życia - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował również, że rząd chce jak najszybciej powrócić do szczepienia osób z grupy "zero" pierwszą dawką, co zostało ograniczone z powodu mniejszych dostaw szczepionki.

W Rosji w ciągu ostatniej doby zmarło 597 pacjentów z Covid-19 - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku bieżącego roku. Ogólna liczba przypadków śmiertelnych od wybuchu epidemii wzrosła do 67 220.

Mimo zaszczepienia 30 proc. ludności przeciw Covid-19 Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Resort zdrowia zapowiada podawanie dziennie 250 tys. szczepionek. Od wtorku mogą się zaszczepić wszyscy Izraelczycy powyżej 40. roku życia.

Akcję "Babciu, Dziadku, pomogę Ci zapisać się na szczepienie" przygotował z okazji święta babć i dziadków Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie z Fundacją Zdrowie Dziecka. W ramach projektu seniorzy dostaną od małych pacjentów laurki promujące szczepienie przeciwko COVID-19.

Brytyjski wariant koronawirusa nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, w ubiegłym tygodniu jego obecność odnotowano w 60 krajach i terytoriach; to o 10 więcej niż 12 stycznia. Szczep południowoafrykański, który podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant SARS-CoV-2, rozprzestrzenia się wolniej i występuje w 23 krajach i terytoriach; to o trzy więcej niż 12 stycznia - podało WHO w cotygodniowym przeglądzie epidemiologicznym.

Wiceprzewodniczący komitetu igrzysk w Londynie w 2012 r. Keith Mills uważa, że prawdopodobieństwo przeprowadzenia igrzysk w Tokio latem 2021 jest niewielkie z powodu COVID. - Gdybym był w komitecie organizacyjnym, a na szczęście nie jestem, planowałbym ich odwołanie - powiedział.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Meksyku najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów z powodu koronawirusa: 1584 - poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego meksykańskie ministerstwo zdrowia.

Ministerstwo poinformowało także o blisko 19 tysiącach nowych zakażeniach. Epidemia pogłębia się, mimo masowej akcji szczepień. Najwięcej infekcji i zgonów jest w stołecznym obszarze metropolitalnym z 23 mln mieszkańców.

Niewielkie, pilotażowe badanie wskazuje, że wczesne podanie przeciwpasożytniczego leku, iwermektyny, może obniżyć ilość wirusa w organizmie i osłabić objawy u pacjentów z chorobą o przebiegu łagodnym. To z kolei może ograniczać zakażanie.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował we wtorek, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 24 mln 247 006 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga już 401 586.

Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri.

WIĘCEJ: Szczepienia w Europie. Włochy chcą pozwać Pfizera za opóźnienie dostaw

Tzw. czeski wariant koronawirusa jest dość popularny w Czechach i podobnie jak angielski czy duński charakteryzuje się tym, że w białku S wirusa brakuje mu dwóch aminokwasów - powiedział zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP-PZH dr hab. Rafał Gierczyński.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 15 974 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 1148 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku pandemii zdiagnozowano w sumie 2 068 002 przypadki zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło do tej pory w RFN 48 770 osób. Wyzdrowiało około 1 741 800.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie