Martwa wilczyca z pętlą na szyi. Sprawę bada policja

Polska
Martwa wilczyca z pętlą na szyi. Sprawę bada policja
Nadleśnictwo Daszyce
Wilczyca prawdopodobnie została przeniesiona w inne miejsce

Martwa wilczyca została znaleziona na terenie Nadleśnictwa Daleszyce (woj. świętokrzyskie). Zwierzę padło ofiarą kłusowników, na szyi miało zaciśniętą pętlę ze stalowej linki. Sprawę wyjaśnia policja.

Jak poinformowało Nadleśnictwo Daleszyce truchło wilczycy leżało w młodniku jodłowym, z dala od uczęszczanych szlaków.

 

"Na miejsce zostali wezwani strażnicy leśni, którzy dokonali oględzin i zabezpieczyli miejsce znalezienia wadery. Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki. Wszystko jednak wskazuje na to, że wilczycę podrzucono w to miejsce, bo sidła były odcięte, a na miejscu nie było śladów sugerujących walkę o życie drapieżnika" - poinformowano.

 

ZOBACZ: 42-latek miał zastrzelić wilka. Zwierzę mieszkało w parku narodowym, opiekowało się szczeniętami

 

W ocenie leśników wilczyca prawdopodobnie złapała się we wnyki zastawione na sarny. Kłusownik zaś po fakcie przeciągnął wilka w inne miejsce. "Nasi pracownicy poinformowali o zdarzeniu wszystkie właściwe służby, policyjny technik zabezpieczył zaś ślady oraz truchło zwierzęcia" - napisano.

 

"Bardzo cenny gatunek"

 

Policja wszczęła też postępowanie zmierzające do wykrycia sprawcy przestępstwa. - Niestety kłusownictwo w naszym regionie to wciąż spory problem, szacujemy to po liczbie wnyków w lasach, które udaje nam się odnaleźć. Każdego roku w województwie udaje się też na szczęście zatrzymać kilku kłusowników - przekazał Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

 

ZOBACZ: Rosja: udusił wilka gołymi rękoma [WIDEO]

 

Wilki w Puszczy Świętokrzyskiej zostały wytępione w latach 50. ubiegłego wieku. Powróciły na te tereny po ponad 50 latach. "Silna rodzina zajęła też rozległy kompleks leśny pomiędzy Daleszycami, a Rakowem i wyprowadzała, co potwierdzili naukowcy, mioty młodych" - zaznaczył leśnik.

 

 

Populacja wilków w całej Puszczy Świętokrzyskiej szacowana jest na około 60 osobników. - Wilki to niewątpliwie bardzo cenny przyrodniczo gatunek. Ich obecność świadczy o tym, że lasy w danym regionie są naturalne i w dobrej kondycji. Wilki są też naturalnym regulatorem zwierząt kopytnych - powiedział Kosin.

 

Wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie