Austria: spłonęło Top Mountain Motorcycle Museum. Ogień strawił 250 zabytkowych pojazdów

Moto
Austria: spłonęło Top Mountain Motorcycle Museum. Ogień strawił 250 zabytkowych pojazdów
Feuerwehr Längenfeld
Z ogniem walczyło ponad 60 strażaków

Top Mountain Motorcycle Museum – jedno z najważniejszych na świecie muzeów poświęconych motoryzacji położone w austriackim Timmelsjoch, na wysokości 2200 m n.p.m., spłonęło w poniedziałek. Nie uratowało się nic z kolekcji ponad 250 samochodów, motocykli i motorowerów.

Około 4:40 rano w muzeum włączył się alarm przeciwpożarowy i do czasu przybycia strażaków drewniany budynek muzeum był już w płomieniach - informują lokalne media.

 

Feuerwehr Längenfels

 

W akcji gaszenia pożaru brało udział 60 strażaków głównie ograniczając jego rozprzestrzenienie na pobliska restaurację i sąsiednie budynki. Drewnianego budynku muzeum nie udało się uratować.

 

ZOBACZ: Trzy osoby zginęły w pożarach. Spaliły się zabytkowe auta

 

Podczas pożaru nikt nie zginął. Nie ma jeszcze informacji co było jego przyczyną.

 

WIDEO: Akcja gaśnicza w płonącym muzeum

 

 

Muzeum Motocykli Top Mountain Crosspoint położone u podnóża austriackiej strony przełęczy Timmelsjoch - w pobliżu granicy Austrii i Włoch została otwarte w 2016 roku przez braci bliźniaków Albana i Attilę Scheiberów, pasjonatów motoryzacji.

 

 

W muzeum, na powierzchni 3000 metrów kwadratowych było wyeksponowanych około 230 klasycznych, głównie europejskich motocykli, takich jak Sunbeam, Brough Superior i Zundapp, a także mniejsza kolekcja zabytkowych samochodów, w tym Porsche i Ferrari.

 

Tak muzeum wyglądało przed pożarem (zdjęcie z 2018 r.)Wikimedia Commons/Asurnipal
Tak muzeum wyglądało przed pożarem (zdjęcie z 2018 r.)

 

Był tam także unikat z 1905 roku - motorower firmy Laurin&Klement, z której wywodzi się Skoda, oraz Brough Superior z 1939 roku. W kolekcji znajdowały się również zabytkowe amerykańskie motocykle Harley-Davidson, Indian, a nawet Flying Merkel. Najprawdopodobniej żaden eksponat nie przetrwał pożaru.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie