Ukradła laptop Nancy Pelosi, by sprzedać go rosyjskim służbom? Trwa dochodzenie FBI

Świat
Ukradła laptop Nancy Pelosi, by sprzedać go rosyjskim służbom? Trwa dochodzenie FBI
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Na zdjęciu spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. To właśnie jej laptop został ukradziony przez podejrzaną.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) poszukuje Riley June Williams. Kobieta była częścią tłumu, który 6 stycznia wdarł się do Kapitolu. Biuro uważa, że Williams, podczas włamania do gabinetu Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów, ukradła znajdujący się tam laptop z zamiarem sprzedania go rosyjskim służbom specjalnym.

Riley June Williams z Pensylwanii jest poszukiwana przez Federalne Biuro Śledcze, podobnie jak wiele innych osób, które 6 stycznia przeprowadziły szturm na Kapitol. Większości z nich przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości chcą postawić zarzuty związane z zakłócaniem porządku i niszczeniem mienia. Jednak w przypadku Williams śledczy podejrzewają, że kobieta mogła dokonać znacznie poważniejszego  przestępstwa.

 

ZOBACZ: Prokuratorzy z USA: celem organizatorów zamieszek na Kapitolu było zamordowanie polityków

 

W nakazie aresztowania złożonym przez biuro FBI w Manassas poinformowano, że dochodzenie w sprawie kobiety prowadzone jest w kierunku kradzieży laptopa z biura spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

 

Zamierzała wysłać komputer do Rosji?

 

Były partner podejrzanej zeznał, że "Williams zamierzała wysłać komputer do przyjaciela w Rosji, który następnie planował sprzedać urządzenie rosyjskiemu wywiadowi zagranicznemu SWR”, ale "transfer urządzenia do Rosji nie powiódł się z nieznanych przyczyn i Williams nadal ma komputer lub go zniszczyła".

 

 

Kobieta została uchwycona na nagraniach opublikowanych przez ITV News. Około godziny 20:40 znajdowała się na terenie Kapitolu i kierowała tłum na górę, gdzie mieści się m.in. biuro Pelosi. W materiale podkreślono, że Williams wygląda na "zdyscyplinowaną i skupioną". Na podstawie zdjęć została zidentyfikowana przez własną matkę.

 

 

"Załoga przedstawiła matce zdjęcia zrobione na Kapitolu 6 stycznia 2021 r. Matka przyznała, że ​​na zdjęciach jest Williams" - oświadczyło biuro, dodając, że nie zastali w domu podejrzanej, a jej komórka nie odpowiada. "Wygląda na to, że uciekła" - stwierdzono w komunikacie.

 

125 osób zatrzymanych w związku z atakiem na Kapitol

 

Informacje o zniknięciu laptopa potwierdził Drew Hammill, szef sztabu Pelosi. Polityk poinformował na twitterze, że był on używany jedynie do prezentacji.

 

ZOBACZ: Zamieszki na Kapitolu. Wśród uczestników byli i obecni wojskowi

 

- Ta sprawa jest nadal badana - przekazało FBI w specjalnym oświadczeniu. 

 

Według "The Associated Press", w związku z atakiem na Kapitol zatrzymanych zostało 125 osób. Niektóre z nich usłyszą jedynie zarzuty naruszenia godziny policyjnej, ale inni demonstranci będą odpowiadać przed sądem nawet za popełnienie przestępstw federalnych.

rsr/ "CNN", "National Public Radio", ITV
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie