Nirmal Purja zdobył K2 bez użycia tlenu. "Zadanie wykonane"

Świat
Nirmal Purja zdobył K2 bez użycia tlenu. "Zadanie wykonane"
facebook.com/NimsPurja
W czasie zdobywania szczytu nie używał tlenu

Historycznego, zimowego wejścia na K2 dokonała w sobotę grupa Nepalczyków. Cała dziesiątka bezpiecznie wróciła do bazy. Nirmal Purja, kierownik wyprawy Seven Summit Trek oświadczył, że w czasie zdobywania szczytu nie używał tlenu z butli.

"Zadanie wykonane. K2 zimą, bez dodatkowego tlenu" - napisał w mediach społecznościowych Nirmal Purja. Tym samym Nepalczyk podwójnie zapisał się w historii światowego himalaizmu. W środowisku wspinaczy używanie tlenu z butli podczas zdobywania szczytu jest uznawane za doping. Takiego zdania są m.in Denis Urubko i Adam Bielecki. 

 

Nepalczycy zapowiadali użycie butli z tlenem od wysokości 7300 metrów. Po wejściu na szczyt pojawiły się informacje, że jeden z nich miał dokonać tego historycznego wyczynu bez wspomagania. Nirmal Purja potwierdził te informacje w mediach społecznościowych. Nepalczyk jest doświadczonym wspinaczem - zdobył "Koronę Himilajów i Karakorum", czyli 14 ośmiotysięcznych szczytów w 6 miesięcy, co jest rekordem świata. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nirmal Purja MBE - Nimsdai (@nimsdai)

 

Problemy z aklimatyzacją

 

Purja podkreślił, że decyzja o wspinaczce bez użycia tlenu była dla niego bardzo trudna. Nepalczyk miał problemy z aklimatyzacją, ponieważ przez pogodę nie zdołał spędzić nocy na dużej wysokości. Ponadto jako kierownik wyprawy odpowiadał za swoich kolegów. 

 

ZOBACZ: Pierwsze zimowe wejście na K2. Nepalczycy dotarli do bazy

 

"Bezpieczeństwo mojego zespołu jest i zawsze było moim najwyższym priorytetem. Do tej pory poprowadziłem 20 udanych wypraw i wszyscy członkowie mojego zespołu wrócili do domu dokładnie tak, jak wyszli z domu, tj. Bez utraty palców u rąk i nóg" - napisał,

 

"Tym razem zaryzykowałem i kontynuowałem bez dodatkowego O2. Moja pewność siebie, znajomość siły i możliwości mojego ciała oraz doświadczenie zdobyte podczas wspinaczki na 14 x 8000, pozwoliły mi nadążyć za resztą członków zespołu, a jednocześnie przewodzić." - dodał Purja. 

dsk/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie