Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Do 397 532 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA. Brazylijski stan Amazonas, w którym ostatnio wykryto nową, jeszcze bardziej zaraźliwą mutację koronawirusa i gdzie gwałtownie wzrosła zachorowalność, zwrócił się w niedzielę do rządu z dramatycznym apelem: pandemia sprawia, że w ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy tu liczbę zakażeń o 130 proc. większą. Śledź naszą relację "na żywo".

ac/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na Słowacji rozpoczęły się powszechne testy na obecność koronawirusa. W systemie rejestracyjnym zabrakło miejsc, ale testy można zrobić w 250 punktach, których funkcjonowanie zapewnia ministerstwo zdrowia. Od 27 stycznia bez negatywnego testu nie będzie można m.in. pójść do pracy.

WIĘCEJ: Słowacja: rozpoczęły się powszechne testy na koronawirusa dla wszystkich obywateli

W Czechach potwierdzono wykrycie brytyjskiej mutacji koronawirusa - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Klara Dolakova. Zdaniem ministra zdrowia Jana Blatnego może to dotyczyć 10 proc. próbek, które znajdują się w laboratoriach.

Przyspieszenie szczepień w całej Unii Europejskiej jest naszym absolutnym priorytetem - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców. Ten temat ma się pojawić na zaplanowanym w tym tygodniu unijnym wideoszczycie.

W Hiszpanii od piątku zanotowano rekordową podczas jednego weekendu liczbę nowych zakażeń koronawirusem; było ich ponad 84 tys. - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Wskazano też na nienotowany wcześniej poziom 689 infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Szczepienie przeciwko Covid-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech powoduje wytworzenie większej liczby przeciwciał niż zakażenie koronawirusem i wyzdrowienie - przekazał przedstawiciel izraelskiego resortu zdrowia w poniedziałek podczas posiedzenia komisji Knesetu.

WIĘCEJ: Ministerstwo zdrowia w Izraelu: po szczepionce więcej przeciwciał niż po zakażeniu

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zaszczepiono dotychczas ok. 9500 osób. W szpitalu wstrzymano na razie szczepienie kolejnych osób z grupy "zero". We wtorek rozpocznie się tam podawanie drugiej dawki leku tym, którzy przed trzema tygodniami przyjęli pierwszą.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zanotowano 699 zgonów na Covid-19 oraz 37 535 nowych zakażeń koronawirusem. W kraju 4 062 501 osób otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. W szpitalach przebywa obecnie 37 500 osób z Covid-19. W Anglii zaszczepiono od początku grudnia ubiegłego roku 3 520 056 osób, w Irlandii Północnej - 3 520 056, w Szkocji 264 991, a w Walii 151 737.

Wojsko pomoże seniorom zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19, w razie potrzeby dowiezie do punktu szczepień – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że wsparcie obejmie wszystkich seniorów, nie tylko weteranów.

 

 

Powrót dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej w szkołach był możliwy ze względu na utrzymywanie się niższego poziomu zakażeń na koronawirusa - podkreślił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że decyzje o powrocie kolejnych klas będą podejmowane pod koniec stycznia.

Rząd Antonia Costy zapowiedział konieczność wprowadzenia dodatkowych obostrzeń epidemicznych w związku z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń i zgonów wskutek Cocid-19. Nowe restrykcje, jak twierdzi premier, są konieczne z powodu nieprzestrzegania przez społeczeństwo dotychczasowych ograniczeń.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska. Polityk PO czuje się dobrze i nie ma objawów.

Do woj. lubuskiego trafiło dotąd ponad 20 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. W niedzielę rozpoczęło się podawanie drugiej dawki i pierwsze szczepienia w DPS-ach – poinformował PAP dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Do woj. lubuskiego trafiło dotąd ponad 20 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. W niedzielę rozpoczęło się podawanie drugiej dawki i pierwsze szczepienia w DPS-ach – poinformował PAP dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Będziemy chcieli przeprowadzić testy nauczycieli na obecność koronawirusa, jeśli zapadłaby decyzja o uruchamianiu kolejnych klas i ich powrocie do szkół - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jest bardzo prawdopodobne, że do 22 stycznia zakończymy szczepienia w domach pomocy społecznej - poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Trzeba zauważyć tendencję spadkową w zakresie zakażeń SARS-CoV-2 w ostatnich dniach, ale nadal należy zachować ostrożność - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że trzeba jednak podjąć rozmowę z biznesem, aby rozbroić ryzyko niekontrolowanego buntu.

Osoby dojeżdżające do pracy, które regularnie przekraczają granice między Czechami, Polską i Niemcami w Saksonii, od poniedziałku muszą być poddawane testom na obecność koronawirusa, przynajmniej raz w tygodniu. Rozporządzenie dotyczy ponad 10 tys. Polaków i 9 tys. Czechów.

We wtorek w szpitalu wojewódzkim w Kaliszu pierwsze osoby otrzymają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował PAP rzecznik prasowy placówki Paweł Gawroński. W tym tygodniu będzie to 75 osób.

Przez brak dostaw preparatu przeciwko COVID-19 szpital w Lesznie (woj. wielkopolskie) w poniedziałek wstrzymał szczepienie personelu medycznego.

Z powodu braku szczepionek przeciw COVID-19 Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku wstrzymał szczepienia pracowników medycznych pierwszą dawką. Placówka planuje szczepić medyków drugą dawką preparatu – w tym tygodniu ma być to 75 osób, jeżeli dotrze odpowiednia liczba szczepionek.

2591 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i pracowników szkół przebadanych na obecność SARS-CoV-2 otrzymało pozytywny wynik. To 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki. Przebadano ponad 136 tys. osób, wyniki otrzymało 134 tys. – podało w poniedziałek MEiN.

We Francji osoby, które ukończyły 75 lat i osoby z chorobami „wysokiego ryzyka” mogą od poniedziałku zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Punkty szczepień są już jednak zapełnione, a wolne terminy w wielu regionach dostępne są dopiero od połowy marca.

W Hiszpanii rozpoczęły się szczepienia drugą dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Do poniedziałkowego południa objęły one osiem z 17 wspólnot autonomicznych kraju. Tymczasem rząd Pedra Sancheza potwierdził rano mniejszą dostawę szczepionek od firmy Pfizer.

We Francji osoby, które ukończyły 75 lat i osoby z chorobami "wysokiego ryzyka" mogą od poniedziałku zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Punkty szczepień są już jednak zapełnione, a wolne terminy w wielu regionach dostępne są dopiero od połowy marca.

2591 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i pracowników szkół przebadanych na obecność SARS-CoV-2 otrzymało pozytywny wynik. To 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki. Przebadano ponad 136 tys. osób, wyniki otrzymało 134 tys. – podało w poniedziałek MEiN.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że nowe informacje mogą wskazywać, że pandemia koronawirusa ma swoje źródło w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Wskazywać mają na to zachorowania naukowców z ośrodka jesienią 2019.

Rząd Ukrainy wprowadził w poniedziałek maksymalną dopuszczalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych, która ma obowiązywać do końca sezonu grzewczego albo przeciwepidemicznych restrykcji. Wcześniej przez kraj przelała się fala protestów w związku ze wzrostem cen gazu i prądu.

W poniedziałek w szpitalu wojewódzkim w Toruniu pierwsze osoby otrzymają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował rzecznik prasowy placówki Janusz Mielcarek. W tym tygodniu będzie to 300 osób.

Przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 469 466 osób, z których ponad 344 tys. to kobiety – poinformowano w poniedziałek w raporcie publikowanym na rządowych stronach.

Ponad 80 tys. uczniów klas I-III rozpoczęło w poniedziałek na Dolnym Śląsku po feriach naukę stacjonarną. Według Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty nauka stacjonarna dla najmłodszych uczniów rozpoczęła się we wszystkich szkołach w regionie.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7 mln 817 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 25 174 testy, w tym 6123 testy antygenowe – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Ponad 70 proc. pensjonariuszy, którzy przebywają obecnie w Domach Pomocy Społecznej w Małopolsce chce być zaszczepionych przeciw COVID-19. To 5 tys. 328 osób – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spośród 6 tys. 141 pracowników szczepieniami zainteresowanych jest 2 tys. 861 osób, czyli 46, 5 proc.

Zagraniczne podróże dla Australijczyków w 2021 roku są mało prawdopodobne, nawet jeśli większość populacji zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi - uważa Brendan Murphy, szef australijskiej służby zdrowia.

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży (woj. podlaskie) nie wrócili w poniedziałek na stacjonarne lekcje do szkoły, do końca tygodnia będą mieli zajęcia zdalne. Powodem jest zakażenie koronawirusem potwierdzone wśród pracowników obsługi i administracji placówki.

We wszystkich miejskich szkołach podstawowych, a jest ich w Łodzi 90, dzieci rozpoczęły naukę w kasach I-III - poinformowała w poniedziałek na spotkaniu z mediami wiceprezydent miasta Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Czterech kolejnych uczestników wielkoszlemowego turnieju Australian Open, w tym jeden tenisista, zostało zainfekowanych koronawirusem - poinformowały władze stanu Wiktoria. Chodzi o osoby przylatujące do Melbourne, które czeka teraz dwutygodniowa izolacja.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong powinien podać się do dymisji; utrzymywanie sytuacji w obecnym kształcie nie służy ani programowi szczepień, ani rozwojowi WUM - podkreślił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na Ukrainie równolegle z państwowymi szczepieniami przeciwko Covid-19 będą odbywać się szczepienia komercyjne - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal. Poinformował, że Kijów prowadzi rozmowy w sprawie zakupu preparatów z sześcioma producentami.

15 tysięcy uczniów poznańskich podstawówek wznowiło w poniedziałek naukę stacjonarną w placówkach. Część rodziców wyraża obawy, że z uwagi na sytuację epidemiczną powrót najmłodszych do szkół jest przedwczesny.

Nowa partia szczepionek od Pfizera, która w poniedziałek rano dotarła do Polski, jest w drodze do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych; tam szczepionki zostaną przyjęte i przeliczone - powiedział w poniedziałek prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Co piąty hotel w grudniu 2020 roku był zamknięty, a w większości działających frekwencja nie przekraczała 10 proc. – wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 86 proc. hotelarzy wskazuje, że bez wsparcia rządowego nie utrzyma płynności finansowej w I kw. 2021 r.

Generalnie nigdzie nie ma żadnych przeszkód w przyjęciu uczniów klas I-III do szkół przy zastosowaniu minimum warunków sanitarnych – podkreślił w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek. Jak zaznaczył, codziennie do resortu będą spływać informacje ze szkół na temat zachorowań i frekwencji.

Dzieci i ich rodzice nie kryją zadowolenia z powrotu do szkoły po długich feriach. - Czas najwyższy, dzieci tęskniły za sobą - mówili w poniedziałek rodzice odprowadzający swoje maluchy do szkoły.

Pandemia COVID-19 jest przypomnieniem o zagrożeniu, jakie wiąże się z wirusami odzwierzęcymi – zaznaczył dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że jednym z rozważanych przez naukowców rozwiązań minimalizującym zagrożenia są zmiany w produkcji żywności.

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw Covid-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii chcą otrzymać szczepionki dla wszystkich mieszkańców przed Igrzyskami w Tokio, a rząd w Seulu planuje uodpornić 60-70 proc. ludności do listopada.

PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 7141 zakażenia koronawirusem i 214 zgonów - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 040 659, a zmarłych do 46 633.

W poniedziałek pierwsze firmy, które złożyły wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej 2.0 realizowanej przez PFR, otrzymają ją. Docelowo dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych drugą falą pandemii ma trafić ok. 20 mld zł.

Wnioski w ramach Tarczy 2.0 można składać od ubiegłego piątku, a nabór potrwa do 28 lutego.

Co trzecia osoba w związku z pandemią odłożyła decyzję o wyjeździe lub w ogóle zrezygnowała z wydatków na ten cel – wynika z „Barometru Oszczędności” Krajowego Rejestru Długów. Polacy wstrzymują się też z realizacją bonów turystycznych, których do pobrania zostało ok. 3 mln.

W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie. Najmłodsi - z klas I-III szkół podstawowych, wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczniowie starsi będą się uczyć zdalnie. Nauka stacjonarna w klasach IV-VIII i w szkołach średnich jest zawieszona do 31 stycznia.

Do 397 532 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 sięga prawie 24 milionów.

Brazylijski stan Amazonas, w którym ostatnio wykryto nową, jeszcze bardziej zaraźliwą mutację koronawirusa i gdzie gwałtownie wzrosła zachorowalność, zwrócił się w niedzielę do rządu z dramatycznym apelem: jesteśmy u kresu sił, pandemia sprawia, że w ciągu ostatniego tygodnia mieliśmy tu liczbę zakażeń o 130 proc. większą niż dotąd.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie