Tęgie mrozy w Polsce. Co najmniej jedna osoba zmarła z wychłodzenia

Polska
Tęgie mrozy w Polsce. Co najmniej jedna osoba zmarła z wychłodzenia
Polsat News

- W województwie pomorskim z wychłodzenia zmarła jedna osoba - poinformowała Polsat News Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W nocy z soboty na niedzielę w niemal całym kraju odnotowano około 20-stopniowe mrozy. Najzimniej było w Suwałkach, gdzie o świecie pomiar przy gruncie wskazał -30,8 st. Celsjusza. Wydano ostrzeżenia I stopnia przed silnym mrozem dla 12 województw.

To 13 ofiara mrozów w Polsce od 1 listopada. - Warto pamiętać, by dbać o siebie, o innych, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli widzimy kogoś nieprzytomnego na ulicy, zatrzymajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy - podkreśliła Adamkiewicz w "Nowym Dniu w Polsat News".

 

ZOBACZ: Najniższe temperatury w kraju. Imponujące wyniki pomiarów

 

Silny mróz będzie się utrzymywał przez co najmniej dwa najbliższe dni. Wydano ostrzeżenia I stopnia na większości kraju. 

 

- Nie mamy informacji o jakichś dużych awariach ciepłowniczych w kraju poza tą na warszawskiej Pradze. Z informacji służb wynika, że w ciągu kilku godzin powinna zostać usunięta - przekazała.

 

Wideo: Co najmniej jedna osoba zmarła z wychłodzenia

  

 

W niedzielę rano w większości kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Chodzi o 12 województw, głównie na północy i w centrum Polski, gdzie w nocy temperatura spadała nawet poniżej -20 stopni Celsjusza.

 

ZOBACZ: Intensywne opady śniegu, nocą nawet do minus 25 stopni [PRZEŚLIJ ZDJĘCIE]

 

Silny mróz utrzymuje się na całym terytorium województw łódzkiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, a także na Podlasiu, Mazowszu oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Alertem objęte są także południowe powiaty Podkarpacia oraz Małopolski, północna część Śląska oraz część województwa zachodniopomorskiego i Lubelszczyzny.

 

-30,8 st. Celsjusza w Suwałkach 

 

Minus 25,5 stopnia Celsjusza w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) na stacji pomiarowej na 2 metrach nad ziemią i minus 30,8 st. w Suwałkach (Podlaskie) przy pomiarze na poziomie gruntu, to według pomiarów z godz. 5.00 w niedzielę najniższa temperatura w kraju.

 

Najmocniej mróz dał się we znaki mieszkańcom Warmii i Mazur. -25,1 stopnia Celsjusza wskazały pomiary w Lidzbarku Warmińskim, -24,9 w Kętrzynie. Polski rekord zimna to minus 41 stopni - taką wartość odnotowano w Siedlcach 11 stycznia 1940 roku.

 

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie