Austria przedłuża lockdown do 8 lutego. Władze zakazały wychodzić z domu bez potrzeby

Świat
Austria przedłuża lockdown do 8 lutego. Władze zakazały wychodzić z domu bez potrzeby
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Rząd Austrii poinformował w niedzielę, że obowiązujący od 26 grudnia trzeci ogólnokrajowy lockdown zostanie przedłużony do 8 lutego. Pierwotnie planowano, że restrykcje będą obowiązywać do 24 stycznia, a do 18 stycznia zamknięte miały pozostać szkoły, restauracje, bary i hotele.

Sektory turystyczny i gastronomiczny pozostaną zamknięte, otwarte będą jedynie sklepy sprzedające artykuły pierwszej potrzeby. Zakazane pozostaje wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby - poinformowano podczas konferencji prasowej.

 

Na przedłużenie lockdownu nalegał kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który uznał, że ograniczy to ryzyko rozprzestrzeniania się brytyjskiego wariantu wirusa - podaje APA.

 

ZOBACZ: Poważna sytuacja u sąsiada Polski. "Tryb ratowania życia"

 

- Mamy wciąż przed sobą dwa lub trzy trudne miesiące - powiedział Kurz. Jak dodał, zniesienie restrykcji w planowanym terminie byłoby "beztroską, lub wręcz zaniedbaniem".

 

Zmianowa nauka w austriackich szkołach

 

Kwarantanna będzie obowiązywać uczniów, którzy nie wrócą do szkół do końca pierwszego semestru, a potem nauka w szkołach będzie prowadzona w systemie zmianowym.

 

Władze Austrii złagodziły restrykcje i zakończyły okres drugiej kwarantanny 2 grudnia. Ponownie otwarto wówczas szkoły i sklepy oraz rozluźniono zasady dotyczące wychodzenia z domu, ale po wzroście liczby nowych zakażeń wprowadzono trzeci lockdown.

 

W liczącej 8,9 mln mieszkańców Austrii wykryto od początku pandemii blisko 390 tys. zakażeń, na Covid-19 zmarło prawie 7 tys. chorych. 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie