K2 zdobyte zimą. Historyczny wyczyn

Świat
K2 zdobyte zimą. Historyczny wyczyn
Facebook/Chhang Dawa Sherpa

Nepalscy wspinacze zdobyli K2 - drugi co do wysokości szczyt Ziemi i jedyny ośmiotysięcznik do tej pory niezdobyty zimą. Informację potwierdzili organizatorzy wyprawy - szczyt został zdobyty o godz. 17 czasu lokalnego.

Po godzinie 10 czasu polskiego (14 czasu pakistańskiego) jeden z kierowników wyprawy poinformował, że najszybsi wspinacze planują zaczekać na resztę 10 metrów przed samym szczytem i wspólnie go zdobyć. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Chhang Dawa Sherpa 🇳🇵 (@14dawa)

 

Szczyt ostatecznie został zdobyty o godz. 17 czasu lokalnego (13 w Polsce).  Wiadomo, że w ataku szczytowym wzięli udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gaylje, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

 

Dopóki nie zejdą, nie będzie też potwierdzonej informacji, czy udało im się wejść bez tlenu. Nie jest tajemnicą, że Szerpowie planowali atak z użyciem butli z tlenem, ale przynajmniej jeden z nich miał nie korzystać z dodatkowego "dopingu". To bowiem dodatkowe wspomaganie, które ułatwia wspinaczkę.

 

"Dokonaliśmy tego, uwierzcie nam dokonaliśmy! Zakończyliśmy wyprawę, której nie zakończył nikt" - napisano na stronie agencji Seven Summit Treks Pvt. Ltd., współorganizatora wyprawy na K2.

 

 

"To pierwsze zimowe wejście na 2. najwyższą górę świata i jedyny ośmiotysięcznik, który nie został zdobyty zimą. To największe osiągnięcie w historii himalaizmu i dobry przykład pracy zespołowej" - dodano.

 

Organizatorzy podziękowali za wsparcie i ciepłe słowa. Zaznaczyli jednak, że wspinacze muszą zachować czujność przy schodzeniu. "To K2, jest zima i może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych rzeczy. Mamy nadzieję na bezpieczny powrót do bazy" - poinformowano.

Polski Himalaizm Zimowy gratuluje

O zdobyciu szczytu K2 poinformował również Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Arutra Hajzera: "Wejście zimowe na K2 przechodzi do historii!. Gratulacje dla 10 Nepalczyków którzy stanęli na szczycie! Trzymamy mocno kciuki na zejściu!" - napisano.

 

W kolejnym wpisie pogratulowano nepalskiej ekipie w języku angielskim. "Najserdeczniejsze gratulacje dla nepalskich wspinaczy za pierwsze i historyczne wejście na K2 w zimę. Nikt nie zasługiwał na to tak, jak oni" - napisano.

 

Pobili rekord Polaków

W piątek czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co było zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku - poinformowano na Facebooku jednej z ekspedycji.

 

Do tej pory rekord na K2 o tej porze roku należał do uczestników polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem i jej trzej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV.

 

W sobotę, wykorzystując okno pogodowe, wspinacze ruszyli na szczyt. Pokonali lodospad nazywany Szyjką Butelki ostatnią z największych przeszkód.

 

K2 Winter ❄️ Update! 📸: wiki (source) Team crossing bottle neck in Mt. K2. 🤞 #sst #sevensummittreks #k2expedition #k2winter #k2winter2021 #karakorum #sherpa #nepal #pakistan #mountaineering #expeditionk2 #

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Piątek, 15 stycznia 2021

Po godzinie 9 czasu polskiego pojawi się komunikat o 200 metrach brakujących Szerpom do szczytu K2. 

 

ZOBACZ: Poważne problemy Polki na K2. Huraganowy wiatr zniszczył obozy

 

W piątek jedna z ekip zdołała założyć obóz IV wykorzystując okno pogodowe. W jej skład weszli wspinacze z zespołu Nepalczyka Nirmala Purji (w 2019 r. w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników), ekipy Mingmy Gyalje Sherpa (także zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum) oraz komercyjnej wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summit Treks.

 

W tej ostatniej uczestniczy także Magdalena Gorzkowska. 28-letnia Polka, była lekkoatletka, jak wynika z jej czwartkowego wpisu na portalu społecznościowym, także wyruszyła z bazy i chce osiągnąć obóz III. Gorzkowska zdobyła do tej pory trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest (2018), Makalu (obydwa z tlenem) i Manaslu (2019).

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Magdalena Gorzkowska🇵🇱 (@magdensz)

 

Huraganowe wiatry

 

Przez ponad tydzień załamanie pogody i huraganowe wiatry uniemożliwiały akcję powyżej bazy. Po ustaniu ekstremalnych zagrożeń i pierwszym rekonesansie kilku grup himalaistów okazało się, że obozy powyżej 6000 m zostały zniszczone, m.in. namioty i pozostawiony sprzęt zdmuchnął porywisty wiatr. Obecnie trwa akcja ich ponownego zakładania i doposażania.

 

Do tej pory K2, nazywane w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra"), próbowało zdobyć zimą siedem wypraw. Po raz pierwszy atakowano ją na przełomie 1987 i 1988 roku. Kierownikiem międzynarodowej grupy był pionier zimowego himalaizmu Andrzej Zawada.

 

ml/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie